Britský portál Cable.co.uk ešte v apríli porovnal ceny mobilných dát v 230 krajinách, pričom do analýzy zahrnul viac ako šesťtisíc dátových balíčkov. Analýza sa zamerala najmä na to, koľko spotrebiteľ zaplatí za 1 GB dát.

Zo všetkých krajín obsadilo Slovensko 161. priečku, pričom priemerná cena 1 GB dát je približne 3,02 eura. Zo Slovenska bolo v analýze zahrnutých 45 balíčkov. Dobrou správou je, že ceny dát na Slovensku v porovnaní s rokom 2019 klesli. Pred dvomi rokmi totiž 1 GB dát stál priemerne 6,27 eura a minulý rok 3,26 eura.

„S výsledkami porovnania nie sme úplne stotožnení. Tento typ cenových porovnaní totiž ráta spravidla iba cenníkové ceny paušálov či balíčkov, ale nezohľadňuje promo zvýhodnenia, zľavy, skupinový efekt či ďalšie faktory, z ktorých plynú zákazníkovi mnohé benefity a aj nižšia cena dát,“ vysvetľuje Michal Korec, hovorca spoločnosti Telekom.

Máme kvalitné siete

Ceny vo viacerých krajinách vychádzajú z vývoja celého trhu, ako aj jeho veľkosti. Podstatnú úlohu zohrávajú aj investície a kvalita samotnej siete. Okrem toho však do ceny paušálov vstupujú aj ďalšie faktory, ako napríklad pokrytie a kvalita siete, rýchlosť prenosu či zákaznícky servis.

Náklady na prevádzkovanie siete v každej krajine sú diametrálne odlišné vzhľadom na objektívne podmienky, ako je napríklad geografická členitosť. Z rôznych prieskumov je však zrejmé, že siete troch hlavných operátorov na Slovensku majú v porovnaní so zahraničím vysoký štandard kvality.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa