Len pred pár dňami predstavila americká spoločnosť Apple najnovší iPhone 12, ktorý prináša viacero noviniek a vylepšení. V súčasnosti je pre väčšinu používateľov veľmi dôležitým parametrom pri výbere smartfónu kvalita fotoaparátu, a práve nový iPhone má byť podľa viacerých hlasov tým najlepším fotomobilom na trhu. Vyzerá to však tak, že v tomto smere ho veľmi rýchlo predbehne najnovší počin čínskeho giganta Huawei.

Ten totiž predstavil najnovší Huawei Mate 40, ktorý prichádza hneď v troch verziách. Okrem základného modelu bude dostupný aj Mate 40 Pro a Mate 40 Pro+. Smartfóny sa od seba nelíšia dizajnom, ale len v niektorých špecifikáciách.

Opäť bez Google služieb

Pre dobre známe skutočnosti nenájdeme ani v týchto zariadeniach podporu služieb Google. Namiesto obchodu Google Play je k dispozícii Huawei AppGallery, kde sa nachádzajú tisíce aplikácií. Nechýba ani množstvo slovenských aplikácií, pričom najväčšie zastúpenie majú tie od operátorov či bánk. Okrem toho do obchodu neustále pribúdajú nové aplikácie.

Ako je už zvykom pri posledných modeloch spoločnosti Huawei, používateľ sa bude musieť zmieriť s tým, že vo svojom smartfóne nebude môcť využívať napríklad Gmail, Google Mapy či YouTube. K dispozícii sú však rôzne alternatívy.

Huawei sa nebude spoliehať na nikoho. Vyberie sa cestou vlastného ekosystému.
Neprehliadnite

Spor medzi USA a firmou Huawei: Čínsky gigant pôjde vlastnou cestou

Nový Huawei Mate 40 zaujme hneď v niekoľkých oblastiach. Okrem zaujímavého dizajnu so sklenenou konštrukciou a kovovým rámom prináša aj veľký výkon, prepracovaný fotoaparát a podľa výrobcu aj výbornú výdrž na jedno nabitie. O výkon sa v tomto prípade stará procesor Kirin 9000, ktorý je rovnako ako čip A14 Bionic v najnovších iPhonoch vyrobený 5 nm výrobným procesom. Okrem toho nechýba ani najmodernejší čip pre 5G siete.

Ako jediný z trojice bude na Slovensku dostupný Mate 40 Pro. Displej smartfónu má uhlopriečku 6,76 palca s rozlíšením 2 772 x 1 334 pixelov. OLED panel však prichádza bez 120 Hz obnovovacej frekvencie. K dispozícii je „len“ 90 Hz s pomerom strán 18,5:9, pričom po bokoch je smartfón zaoblený. Celkovo sa hlavne z prednej strany nový Mate 40 výrazne podobná na model Huawei P40.

Objektívy v kruhovom module

Na fotoaparátoch si dal Huawei opäť veľmi záležať. Trojica objektívov sa nachádza v zadnom kruhovom module, ktorý pôsobí veľmi zaujímavo. K dispozícii je hlavný snímač s 50 Mpx rozlíšením, periskopický snímač s 12 Mpx rozlíšením a ultra-širokouhlý snímač rozlíšením 20-megapixelov. Nechýba optická stabilizácia, fázové zaostrovanie a vylepšený nočný režim. Periskopický snímač s päťnásobným optickým zoomom navyše dokáže objekt digitálne priblížiť až 50-násobne. Trojicu fotoaparátov dopĺňa ToF senzor.

Predná selfie kamera má rozlíšenie 13 Mpx a taktiež je doplnená o ToF senzor, čo by malo priniesť ešte kvalitnejšie a ostrejšie fotografie. Natáčanie videa je možné v 8K, pričom selfie kamera dokáže natáčať až v 4K. Aj tentoraz Huawei na fotoaparátoch spolupracoval so spoločnosťou Leica.

iPhone 12
Neprehliadnite

Apple oficiálne predstavil iPhone12. Konečne sa zvezie na 5G vlne

Čo sa týka kapacity vnútorného úložiska, tak tá je v tomto prípade 256 GB alebo 512 GB, pričom nechýba ani podpora pamäťových NanoMemory kariet. Operačná pamäť bude v závislosti od verzie dostupná s kapacitou 8 GB alebo 12 GB. Novinky používajú operačný systém Android 10, ktorý je graficky upravený nadstavbou EMUI 11 a doplnený o vlastné aplikácie spoločnosti. Batéria má kapacitu 4 400 mAh, je ju možné dobíjať 66 W klasickou nabíjačkou alebo 50 W bezdrôtovo.

Nový Huawei Mate 40 Pro tiež disponuje snímačom odtlačkov prstov, ktorý je zabudovaný v displeji. Nechýba ani ovládanie gestami, infračervený port, pokročilé odomykanie tvárou či stereoreproduktory. Vodeodolnosť zodpovedá norme IP 68.

Zariadenie bude k dispozícii v čiernej a striebornej farbe a jeho cena by mala byť stanovená na 1 199 eur v pamäťovej verzii 8 GB/256 GB. Už teraz je známe, že k dispozícii ho budú mať aj slovenskí operátori Orange a Telekom. Začiatok predaja je naplánovaný na 1. novembra.