Kalifornský gigant Apple umožní používateľom sťahovať aplikácie tretích strán na svoje zariadenia. Prinúti ho k tomu nové nariadenie Európskej únie pre spoločnosti pôsobiace v IT, internete a elektronike s cieľom zabezpečiť otvorenosť trhov.

Podľa portálu Bloomberg už softvérové tímy spoločnosti pracujú na rozsiahlych zmenách platformy, aby bola inštalácia „alternatívnych“ aplikácií povolená. To by používateľom umožňovalo sťahovať aplikácie do iPhonov či iPadov bez akejkoľvek kontroly zo strany Apple.

Tento krok predstavuje pre Apple zásadnú zmenu, nakoľko technologický gigant sa už dlhé roky bráni inštalácii aplikácií tretích strán z dôvodu bezpečnosti. Všetky aplikácie v App Store totiž musia prejsť prísnou bezpečnostnou kontrolou.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Naháňa hrôzu a očarila aj Muska. Nová umelá inteligencia vie slovensky a dokáže takmer čokoľvek

Tlak zo všetkých strán

Na spoločnosť bol v tejto súvislosti dlhodobo vyvíjaný tlak zo strany EÚ, Spojených štátov, ale aj spoločnosti Google, pod ktorú patrí operačný systém Android. Ten sťahovanie aplikácií tretích strán totiž umožňuje roky.

Dôvodom mnohých vývojárov, prečo nechcú aplikácie poskytovať prostredníctvom oficiálneho obchodu App Store, sú najmä vysoké poplatky. Tie sa dnes pohybujú na úrovni od 15 do 30 percent z príjmov vývojárov. Mnohí tiež Apple obviňujú z toho, že v obchode upredňostňuje vlastné aplikácie pred aplikáciami konkurencie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa