Londýnsky think-tank Ember vydal koncom júla správu, podľa ktorej v prvej polovici roka 2020 vyprodukovali obnoviteľné zdroje energie – vietor, slnko, voda a bio zdroje – až 40 percent všetkej elektrickej energie v Európskej únii. Fosílne palivá sa podieľali na jej výrobe 34 percentami. Je to po prvýkrát v histórii, keď sa na výrobu elektrickej energie využili predovšetkým obnoviteľné zdroje energie a fosílne palivá nedominovali.

V správe sa ďalej uvádza, že k prevahe obnoviteľných zdrojov prispeli najmä nové veterné a solárne zariadenia, ktoré mali 21-percentný podiel na výrobe elektrickej energie, v kombinácii s priaznivým počasím od januára do júla.

„Vďaka tomu klesli emisie oxidu uhličitého v energetickom sektore Európskej únie o 23 percent. Považujeme to za symbolický okamih v rámci transformácie európskeho energetického sektora,“ uviedol analytik spoločnosti Ember, Dave Jones.

Netešme sa predčasne

Michal Kolimár, energetický audítor a riaditeľ strediska distribúcie energií spoločnosti PPA Power DS, túto správu hodnotí pozitívne, ale vidí v nej aj niekoľko „ale“. „Je to dobrá správa nielen kvôli zredukovaniu množstva skleníkových plynov, ale aj v geopolitických súvislostiach. Keďže EÚ nemá dostatok fosílnych palív, snaží sa rozvíjať iné, najmä zelené technológie výroby elektriny,“ hovorí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa