Cloudifikácia, presun aplikácií a služieb z lokálnej IT infraštruktúry do cloudu prístupného cez internet, na Slovensku naberá na sile už pár rokov. Pandemický rok 2020 proces urýchlil, miestami katapultoval, obzvlášť vo svete biznisu. Mnohé firmy boli prinútené zmeniť spôsob fungovania, pracovať na diaľku, čo si vyžiadalo dávku trpezlivosti a z pohľadu IT bezpečnosti aj dávku opatrnosti.

Umiestňovanie služieb a procesov do cloudu, nie fyzicky do firemných priestorov, sa tešilo obľube aj pred pandémiou. Z prostého dôvodu: šetrí to firmám čas a znižuje náklady, keďže cloud eliminuje výdavky spojené s inštaláciou a prevádzkou serverov či údržbou hardvéru. Vďaka cloudu dokážu aj zamestnanci firmy pracovať odkiaľkoľvek a so všetkými firemnými dátami, o ktoré sa nemusia báť, pretože sú ochránené.

Tak ako sa IT svet vyvíja v pozitívnom zmysle slova, v tom opačnom sa vyvíjajú kybernetické hrozby. Narušenie botnetov, odhalenie nových zločineckých skupín či spolčovanie starých, to je len zlomok toho, pred čím sa musia mať firmy na pozore a pred čím sa musia vedieť ochrániť.

Tie, ktoré v období pandémie a lockdownu presedlali na prácu z domu alebo v tomto nastavení plánujú dlhodobo fungovať aj po uvoľnení opatrení, sú na kybernetické hrozby náchylnejšie. Preto by mali počúvať rady IT odborníkov a oveľa viac než kedykoľvek predtým myslieť na zabezpečenie firemnej siete, zariadení či dát. Zároveň o nich treba mať prehľad, aby v prípade akejkoľvek hrozby mali možnosť zakročiť a zmierniť možné následky.

Na to, aby firma uchránila sieť či zariadenia, nepotrebuje vybudovať vlastný tím IT profesionálov. Na trhu sú už riešenia pre každú firmu, individuálne a ušité na mieru, aby sa čo najviac prispôsobili reálnym potrebám. Spoločnosť ESET na trh uviedla ESET PROTECT Cloud, ktorý firmám umožňuje z jedného miesta rýchlo a ľahko nasadiť, nakonfigurovať a spravovať bezpečnostné produkty ESET.

Firma má pod palcom bezpečnosť siete a zariadení, či už ide o počítače, tablety, alebo mobily v priestoroch firmy aj mimo nich. Notebooky, firemné mobily a ďalšie prenosné zariadenia s pripojením na internet môžu ľahko naštrbiť bezpečnosť firmy, pretože sa cez ne do firemnej siete môže infiltrovať hrozba a môžu šíriť nebezpečný malvér. Hrozby prichádzajú aj cez webové prehliadače či aplikácie. Cloudové riešenie od ESETU myslí aj na ich ochranu, čím napríklad eliminuje spustenie nežiaducich procesov v pozadí zariadenia či zneužitie prehliadača v podvodných akciách.

Nová služba od spoločnosti ESET je nástupcom známeho ESET Cloud Administratora.ESET k flexibilnej, škálovateľnej a prispôsobiteľnej cloudovej službe pristúpil, aby v čo najväčšej možnej miere pokryl potreby celého firemného segmentu. Riešenie kladie dôraz na výzvy a problémy, s ktorými sa firmy bez ohľadu na veľkosť či zameranie stretávajú.

Výhodou cloudovej novinky od spoločnosti ESET je aj to, že firmy nemusia myslieť na aktualizácie, pretože k nim dochádza automaticky. Aktualizácie zlepšujú stabilitu, kompatibilitu aj výkon zariadení a zároveň predstavujú pre firmy ďalšiu úsporu času, pretože sa nemusia zbytočne venovať údržbe. Preto ich netreba podceňovať. Ďalšou, no určite nie poslednou výhodou je, že každú hrozbu si firma doslova dokáže preklepnúť a vyhodnotiť, pričom sa dostáva k všetkým informáciám, ktoré o hrozbách potrebuje mať.

Cloudové riešenia ešte pred pár rokmi predstavovali úplnú neznámu, firmy ich často označovali za drahé a nerozumeli im. Dnes, keď už chápu ich význam a benefity, mnohé po cloude siahajú ako po užitočnom nástroji. Cloud nachádza uplatnenie v celom biznisovom segmente bez ohľadu na veľkosť či zameranie firiem. Na to, aby z neho firma vyťažila maximum, je však dobré obrátiť sa na profesionálov, ktorí cloudu a potrebám firiem rozumejú najlepšie.