Internetový prehliadač je nenápadný program, ktorému bežní používatelia nevenujú veľkú pozornosť. Pritom je to pre veľkú časť z nich najpoužívanejšia aplikácia. Pri rozrastaní cloudových služieb sa prehliadač stáva kľúčovým. Z piatich najpoužívanejších browserov, ako sa prehliadačom inak vraví, má podľa prehľadu celého roka 2011 stúpajúcu tendenciu v podstate len Chrome od Googlu.

Lanské celosvetové štatistiky vydané agentúrami StatCounterNetmarketshare sa mierne odlišujú. Zhodujú sa v tom, že Internet Explorer od Microsoftu je stále globálne najpoužívanejším prehliadačom. Hoci jeho popularita pozvoľna klesá. Od začiatku vlaňajška, kedy začínal so 60-percentným podielom si do konca roka pohoršil o takmer desať percentuálnych bodov. StatCounter uvádza štart na 46 percentách a pokles o necelých osem bodov. Explorer ťaží z majoritného podielu operačného systému Windows, ktorého je súčasťou. Microsoft na svojom blogu ešte upresňuje, že najnovšia verzia IE9 koncom roka predbehla hlavných konkurentov Firefox a Chrome.

Tieto dva prehliadače sa delia o druhú priečku. Podľa Netmarketshare na konci roku 2011 pristupovalo na internet necelých 22 percent používateľov cez Mozilla Firefox a 19 percent cez Chrome. StatCounter zas na druhú priečku dáva Chrome, ktorý mal „ohnivú líšku“ predbehnúť v novembri a na konci roka viesť o dva percentuálne body. Obe štatistiky poukazujú na trend zvyšovania obľuby prehliadača od Googlu, ktorý má nábeh v tomto roku stať sa najpoužívanejším browserom.

Chrome vlani rástol, Firefox stagnoval

Dvorný prehliadač na applovských počítačoch, Safari, stagnuje s približne päťpercentným podielom, podobne ako Opera, ktorú používajú necelé dve percentá surferov.

StatCounter robí štatistiku aj podľa samostatných krajín. Vyplýva z nich, že Slovensko sa od globálneho trendu dosť zásadne líši. Najpoužívanejším prehliadačom je Firefox, ktorý ukončil rok so 40 percentami, druhý je Chrome s tretinovým podielom a Internet Explorer klesol na 16 percent a tretiu pozíciu. So svetom má slovenský používateľ rovnaké to, že len Chromu sa čísla dvíhajú. 

Chrome vlani rástol, Firefox stagnoval

Foto v článku - StatCounter, na titulke - Flickr.com