Spoplatnením Wi-Fi sietí by si Česko vylepšovalo rozpočet, keďže poplatky by boli príjmom Českého telekomunikačného úradu a teda štátneho rozpočtu. Opatrenie by zasiahlo najmä regionálnych operátorov, ktorí cez Wi-Fi šíria internetové pripojenie napríklad vidieku. Celkovo by podľa denníka MF DNES muselo nové poplatky platiť asi 1 300 operátorov, ktorí majú vo svojich Wi-Fi sieťach stovky tisíc zákazníkov. Cena pripojenia by sa tak zvýšila.

„Pre značnú časť alternatívnych operátorov to bude likvidačné. Nepoznáme ešte cenové návrhy, ale dá sa predpokladať, že ceny môžu ísť hore až o stovky korún. Potom bude ťažko konkurovať iným technológiám,“ povedal piatkovému vydaniu MF DNES Štěpán Beneš zo spoločnosti Grape SC, ktorá poskytuje internetové pripojenie cez optiku a Wi-Fi.

Odborníci vidia za návrhom tlak veľkých operátorov. Menší operátori s Wi-Fi internetom im totiž najmä na vidieku berú zákazníkov. Najviac to môže bolieť české O2, ktoré neinvestovalo do svojej káblovej siete, cez ktorú poskytuje DSL pripojenie. „Navyše, DSL je v slepej uličke, ďalší technický posun k momentálne bežnejším desaťmegabitovým rýchlostiam je náročný,“ píše na blogu odborník na siete a známy český publicista Patrick Zandl. Odhaduje, že v čase, keď O2 získala skupina PPF miliardára Petra Kellnera, tak v Česku operátorovi chýbali investície za asi miliardu eur, čo sa prejavuje aj na kvalite a rýchlostiach DSL pripojenia.

Ministerstvo obchodu podľa MF DNES obhajuje návrh aj tvrdením, že sa vytvorí „voľná hospodárska súťaž a nediskriminačné podmienky“. Onou diskrimináciou má byť fakt, že veľkí operátori musia za frekvencie na 3G/4G siete platiť, no Wi-Fi frekvencie sú grátis aj na komerčné použitie. „Dlhodobo podporujeme, aby všetci, ktorí využívajú frekvencie na komerčné služby, platili poplatky za využívanie frekvencií rovnako, ako dnes platí väčšina firiem,“ povedal hovorca českej O2 Martin Žabka.

Alternatívni operátori tento náhľad odmietajú. „Je to nezmysel. Veď tieto voľné frekvencie môže používať ktokoľvek, napríklad aj O2, keď bude chcieť,“ reaguje Š. Beneš. Zatiaľ nevedno, či návrh nakoniec prejde, ale ak áno, tak komerčné používanie Wi-Fi sietí by sa malo spoplatniť koncom roka 2016.