Dievča si bolo vedomé, že sa blíži posledné štádium choroby, nádej však vložilo do kryoniky, čo je spôsob uchovania tela zmrazením pre možné oživenie v budúcnosti. Kým matka s prianím dcéry od začiatku súhlasila, otec bol najprv proti. Rodičia spolu nežijú, rozviedli sa v roku 2008.

Otec od návrhu na zmrazenie nebol s dcérou v kontakte, snažil sa ju kontaktovať až v roku 2015, keď sa o chorobe dieťaťa dozvedel, napísal v piatok denník The Guardian.

„Mám len 14 rokov a viem, že zomieram. Kryonika mi však dáva šancu, že budem vyliečená a prebudená, aj keď to môže byť o stovky rokov neskôr. Nechcem byť pochovaná do zeme. Chcem žiť dlhšie,“ napísala dievčina sudcovi.

Ten ju pred jej smrťou v nemocnici navštívil, pretože kvôli zlému zdravotnému stavu sa nemohla súdu zúčastniť. Sudca konštatoval, že na neho urobila dojem statočnosť, s ktorou dievčina bojovala do nevyhnutného konca. O verdikte povedal, že nie je posudkom správnosti alebo nevhodnosti kryoniky, ale rieši spor medzi rodičmi.

Otec posmrtné zmrazenie dcéry dlho odmietal. Pochyboval o úspešnosti takejto procedúry a tvrdil, že dievča po možnom uzdravení napríklad za 200 rokov už nebude mať na svete rodinu, čo ho môže dostať do zúfalej situácie. Nakoniec však vyhlásil, že prianie dcéry bude rešpektovať.

Telo dievčaťa bolo prevezené do Spojených štátov, kde sa o jeho uchovanie postarala súkromná spoločnosť. Denník The Guardian uviedol, že zmrazenie stálo v prepočte približne 44-tisíc eur.

Zmrazenie ľudí je v súčasnosti nezvratným procesom, čo znamená, že zmrazený človek nemôže byť oživený. Zástancovia tejto metódy, ktorá sa už teraz úspešne používa napríklad na uskladňovanie spermií, však tvrdia, že v budúcnosti môže byť vďaka pokročilej medicíne možné telá opätovne oživiť.

Niektoré krajiny zmrazenie považujú za nelegálne narábanie s ľudskými pozostatkami, naopak, v Spojených štátoch je takýto postup možný, ak lekár daného človeka vyhlási za mŕtveho. Uchovať je možné nielen celé telo, ale aj iba hlavu s mozgom.