Napríklad pravdepodobnosť pádu Boeingu 737 spoločnosti Ryanair, ktorý odlieta z bratislavského letiska v stredu o 22:05 do londýnskeho Stanstedu, je podľa aplikácie 1 ku 9 399 084. Povedané inými slovami, ak by ste týmto letom lietali každý deň, nehodu by ste mohli očakávať raz za 25 750 rokov.

Bojíte sa lietania? Aplikácia vám vypočíta pravdepodobnosť havárie konkrétneho letu

Am I Going Down

Pri prepočítaní na všetky lety medzi Bratislavou a Londýnom sa táto štatistika zníži na 1 ku 2 568 033, čo by pri každodennom cestovaní znamenalo nehodu raz za 7 035 rokov.

„Pôvodná inšpirácia pre aplikáciu Am I Going Down? pochádza od mojej ženy Julie. Jej strach z lietania vždy cestovanie komplikoval, preto som chcel vytvoriť aplikáciu, ktorá by demonštrovala – po zadaní leteckej spoločnosti, lietadla a detailoch o lete – že lietanie je v skutočnosti extrémne bezpečné,“ povedal pre portál MailOnline tvorca aplikácie Nic Johns.

Na samotnú analýzu je používaných viac ako desať miliónov dát o haváriách lietadiel, pri ktorých zomrel aspoň jeden človek. Ich zdrojom sú napríklad Úrad pre archiváciu leteckých nehôd, Organizácia civilného letectva alebo štatistiky amerického Národného úradu pre bezpečné cestovanie. Dáta sú potom začlenené do objemu letov s väčšou váhou na tie posledné a výsledkom je jedna-ku-x štatistika.

Spustenie aplikácie nemalo najlepšie načasovanie, pretože bola k dispozícii len niekoľko dní pred haváriou letu spoločnosti AirAisa z konca minulého roka. Aj preto sa N. Johns rozhodol na určitý čas túto aerolinku zo štatistík vyradiť. V súčasnosti medzi prepravcami chýba napríklad aj Qatar Airways či Swiss Air Lines.

Bojíte sa lietania? Aplikácia vám vypočíta pravdepodobnosť havárie konkrétneho letu

Am I Going Down Zdroj: Vanilla Pixel

Am I Going Down? je zatiaľ dostupná len pre zariadenia s iOS a jej cena je 0,99 eura.