Súdna rada SR na svojom štvrtkovom zasadnutí odložila rozhodovanie o prijatí stanoviska k uzneseniu Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorým sa zrušili obvinenia bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému.

Rokovať by o ňom mala na najbližšom riadnom zasadnutí. Z navrhovaného stanoviska vyplývalo, že rozhodnutie GP SR bolo vydané v rozpore s ústavou.

„Sporné rozhodnutie generálneho prokurátora zasiahlo do legitimity Najvyššieho súdu SR aj tak, že spochybnilo sudcovskú spôsobilosť konajúcich zákonných sudcov,“ uvádza sa v navrhovanom stanovisku.

V rozpore s ústavou

Návrh poukazuje tiež na to, že GP SR si sporný paragraf 363 Trestného poriadku (TP) vyložila široko. „Preto rozhodnutie bolo vydané v rozpore s ústavou, podľa ktorej štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach, v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon,“ podotkli.

VYŠETROVATEĽ SI PRI EXŠÉFOVI SIS ZAPCHÁVA UŠI
V iných prípadoch chce polícia vedieť o spáchaní trestného činu všetko.
Neprehliadnite

Čo písal Pčolinského obhajca Žilinkovi: List, na základe ktorého oslobodili exriaditeľa SIS

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák počas diskusie zdôraznil, že keď obvinený nie je zároveň aj väzobne stíhaný, prokurátor je „pánom prípravného konania“. Na druhej strane, keď je obvinený vo väzbe, prokurátor je podľa neho už len stranou v konaní.

Tvrdí, že pri rozhodovaní o väzbe súd primárne skúma zákonnosť uznesenia o vznesení obvinenia. Ďalší z členov rady Lajos Mészáros poukázal na to, že v právnom štáte by mali byť rozhodnutia orgánov preskúmateľné, čo pri aplikácii sporného paragrafu 363 TP možné nie je.

Početné pochybenia

Členka rady Marcela Kosová oponovala, že Súdna rada nemá kompetenciu komentovať konkrétne rozhodnutie generálneho prokurátora. „Keď súd rozhoduje o väzbe, nerozhoduje o vine,“ podotkla s tým, že súd nemá pri rozhodovaní o väzbe možnosť zrušiť uznesenie o vznesení obvinenia.

Na snímke poverený výkonom funkcie prvého námestníka generálneho prokurátora SR Jozef Kandera počas brífingu k výsledku preskúmania okolností súvisiacich s poškodením zdravia obvineného bývalého prezidenta Policajného zboru Milana L. vo výkone väzby v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove. V Bratislave 29. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Obvinenie Pčolinského bolo založené na výpovediach dvoch kajúcnikov, uviedol námestník GP

Ďalšia členka rady Eva Mišíková, ktorá bola súčasne obhajkyňou Pčolinského uviedla, že v tejto veci prišlo zo strany vyšetrovateľov a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) k početným pochybeniam.

GP SR zrušila 31. augusta na základe paragrafu 363 Trestného poriadku (TP) obvinenia bývalému riaditeľovi SIS Pčolinskému, podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi, finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke.

Zrušenie rozhodnutia

Sporné ustanovenie dáva generálnemu prokurátorovi právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní, teda v procese pred podaním obžaloby, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon.

Maroš Žilinka
Neprehliadnite

Žilinka sa ohradil voči politikom. Odmieta, že by mal zariadiť zrušenie obvinenia Pčolinskému

Okrem iného sa Súdna rada vo štvrtok venovala personálnym otázkam súdov. Súhlasila s odpustením vykonania odbornej justičnej skúšky ústavnému právnikovi Mariánovi Gibovi, ktorý nevylúčil, že sa bude v budúcnosti uchádzať o funkciu sudcu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR.

Zároveň schválila spoločné presadzovanie tém z oblasti justície v spolupráci so Združením sudcov Slovenska a iniciatívou Za otvorenú justíciu.