Prví dvaja ukrajinskí vojaci, ktorí utrpeli zranenia vo vojne s Ruskom, pricestujú v pondelok do Česka a budú sa liečiť v kúpeľoch Darkov na severovýchode krajiny. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe s odvolaním na server iDNES.cz.

Česká sanitka s vojakmi vo veku 20 a 51 rokov vycestovala v pondelok z poľsko-ukrajinských hraníc a smerovala do kúpeľov v meste Karviná. Mladší z vojakov má amputovanú časť ruky nad lakťom a roztrieštený členok, starší prišiel o dva prsty na nohách. Stav obidvoch z nich je už stabilizovaný.

Chcú sa vrátiť do armády

„Ide o prvých ukrajinských vojakov zranených v posledných mesiacoch, ktorých privážame na svoje náklady do Česka na rehabilitáciu,“ uviedol zakladateľ Nadačného fondu REGI Base Hynek Čech.

Obaja vojaci by sa podľa Čecha po skončení rehabilitácie chceli vrátiť späť do armády a uplatniť sa napríklad v logistike. Do Darkova by podľa neho mali čoskoro prísť ďalší vojaci z Ukrajiny.

Podľa serveru iDNES.cz je pravdepodobné, že sa ukrajinskí vojaci budú liečiť alebo sa už liečia aj v českých nemocniciach.

„Ministerstvo obrany ČR je na základe dohody s Ministerstvom obrany Ukrajiny z februára 2022 pripravené poskytnúť liečbu a liečebnú rehabilitáciu ukrajinským vojakom, ktorí boli zranení v dôsledku priamych nepriateľských akcií,“ uviedla hovorkyňa rezortu Simona Cigánková. Detaily o počte liečených vojakov však nechcela komentovať.

Ďalšie dôležité správy

JB 20 Kremenčuk - Ukrajinskí vojaci stoja pred budovou nákupného centra po ruskom raketovom útoku v ukrajinskom meste Kremenčuk 28. júna 2022. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil pondelkový raketový útok Ruska na nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk za
Neprehliadnite

Ukrajina predĺžila stanné právo a všeobecnú mobilizáciu o 90 dní