Ukrajinský parlament schválil návrhy zákonov o predĺžení stanného práva a všeobecnej mobilizácie v krajine o 90 dní. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na poslanca Jaroslava Železňaka.

„Parlament podporil (návrh zákona č. 7664) predĺženie stanného práva o 90 dní do 21. novembra 2022. Rada tiež podporila (návrh zákona č. 7665) schválenie dekrétu o predĺžení doby všeobecnej mobilizácie," konkretizoval Železňak na sociálnej sieti Telegram. Každý z návrhov podľa neho získal 328 hlasov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predložil 12. augusta Najvyššej rade (parlamentu) dva návrhy zákonov - o predĺžení stanného práva a všeobecnej mobilizácie o 90 dní, a to od 23. augusta.

Ruský prezident Vladimir Putin spustil 24. februára inváziu na Ukrajinu. V rovnaký deň Ukrajina zaviedla stanné právo s trvaním do 26. marca. Následne bolo predĺžené o ďalších 30 dní, do 25. apríla, a potom o ďalších 30 dní, do 25. mája.

Zelenskyj podpísal 24. februára aj dekrét o zavedení všeobecnej mobilizácie, a to na 90 dní odo dňa nadobudnutia účinnosti vyhlášky.

Najvyššia rada na žiadosť prezidenta Zelenského predĺžila 22. mája stanné právo a všeobecnú mobilizáciu o 90 dní, do 23. augusta.

Ďalšie dôležité správy

JB 31 Kyjev - Na snímke z videa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozpráva z Kyjeva 2. júna 2022. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom najnovšom príhovore k občanom zverejnenom v sobotu 4. júna večer na svojej oficiálnej stránke obvinil Rusko z masívneho ničenia kultúrnych pamiatok, kostolov a iných miest spätých náboženstvom. Podľa neho to je dostatočný dôvod na vylúčenie tejto krajiny z Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). FOTO TASR/AP

In this image f
Neprehliadnite

Zelenskyj pohrozil útokom na ruských vojakov v Záporožskej jadrovej elektrárni