Zníženie platieb za poistencov štátu pobúrilo ambulantných lekárov. Ako pre TASR uviedla Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR, ide o dehonestovanie ich práce.

Asociácia poukázala na to, že zdravotníctvo čelí tretej vlne pandémie ochorenia COVID-19. „Máme za sebou veľmi ťažké obdobie, ktoré úplne odhalilo a prehĺbilo rozpad zdravotníctva. Čakali sme, že to v niečom pomôže, kompetentní si túto situáciu uvedomia a začnú konať. Toto sme však nečakali," zhodnotila.

Porovnanie s Českom

Správu o tom, že sa majú v tomto roku znížiť platby za poistencov štátu o viac ako 232 miliónov eur, označila ako „desivú". ASL sa preto pýta, či ide o akýsi výsmech zdravotníkom. Poukázala tiež na to, že napríklad susedné Česko roky platí za poistencov štátu viac ako na Slovensku. Poukázala na to, že kým v susednej krajine sa za poistenca štátu platí 67,25 eura, na Slovensku je to v prepočte približne 39 eur.

ASL SR taktiež vyjadrila svoje obavy z rozpočtu pre zdravotníctvo na budúci rok. Pripomína, že treba myslieť predovšetkým na pacientov.

„Situácia v zdravotníctve je dlhodobo zlá, v poslednom období už neudržateľná. Hovorí sa o bombastickom pláne obnovy, nových nemocniciach a rekonštrukcii existujúcich. Nehovorí sa o tom, kto v nich bude pracovať a za čo budeme liečiť pacientov," uviedla asociácia s dôvetkom, že tento zámer žiada zastaviť.

Odkladanie vyšetrení 

Rozhodnutie Ministerstva financií   znížiť platby za poistencov štátu na rok 2021 kritizuje aj Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP).  Môže to mať za následok odkladanie zdravotnej starostlivosti či neuhradenie liečby pacientom, tvrdí asociácia.

„Nedostatok peňazí v zdravotníctve môže mať za následok odkladanie zdravotnej starostlivosti a neuhradenie liečby pacientom, čo je nielen v rozpore so základnými právami pacienta, ale to môže mať aj fatálne dôsledky," uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová. Ďalším odkladaním operácií či plánovaných vyšetrení u špecialistov sa podľa Lévyovej zhorší celkový zdravotný stav populácie, zvýši sa invalidita aj úmrtnosť.

Pripomenula, že odklad zdravotnej starostlivosti bol značný už v dôsledku situácie zapríčinenej šírením ochorenia COVID-19 na Slovensku. Mnohí pacienti podľa AOPP vynechali, prerušili alebo ukončili svoju naplánovanú liečbu v uplynulom roku a pol na základe vlastného rozhodnutia.

„Návrh zobrať zdravotníctvu stovky milióny eur je nepochopiteľný o to viac, že prišiel v roku, keď nemocnice a zdravotníci čelili najväčšej kríze v novodobej histórii Slovenska, ktorá sa podarila zvládnuť len s ich nadľudským úsilím. V čase nastupujúcej tretej vlny môže znamenať, že zdravotníctvo bude čeliť krízovej situácii, napríklad nemocnice nebudú schopné vyplácať mzdy lekárom a sestrám," upozornila aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS).

Výzva ministrovi

„Situácia je z pohľadu nás pacientov naozaj vážna. Vyzývame preto ministra financií, aby zvážil všetky dôsledky tohto návrhu a priznal plnú úhradu zdravotnej starostlivosti za poistencov štátu tak, ako je zadefinovaná v rozpočte pre tento rok," skonštatovala Lévyová z AOPP.

Vzhľadom na aktuálnu daňovú prognózu sa má platba za poistencov štátu znížiť o viac ako 232 miliónov eur na sumu 1,2 miliardy eur. Šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽANO) preto koncom septembra požiadal ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) o viazanie rozpočtových prostriedkov v spomínanej sume.

Lengvarský v reakcii prisľúbil, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku to v žiadnom prípade neohrozí.

Štát platí zdravotné poistenie napríklad za seniorov, deti, študentov, ženy na materskej či nezamestnaných.

Osýpky Trebišov očkovanie
Neprehliadnite

Deficit je alarmujúci, na Slovensku chýba 314 všeobecných ambulantných lekárov