Prevádzkový zisk juhokórejskej spoločnosti Samsung Electronics Co. Ltd. vo štvrtom štvrťroku podľa predbežných údajov stúpol o 52 percent na 13,8 bilióna wonov, čo bol najvyšší údaj pre tento štvrťrok za štyri roky.

Výsledky zaostali za očakávaním

Hospodárenie podporil vysoký dopyt po serverových pamäťových čipoch a vyššie marže zo zmluvnej výroby čipov. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré dnes firma zverejnila. Výsledky však zaostali za očakávaním analytikov opýtaných agentúrou Refinitiv, ktorí čakali zisk až 15,2 bilióna wónov.

Analytici slabšie výsledky pripisujú položkám, ako odmeny zamestnancom, marketingové náklady v mobilnej divízii a náklady na nábeh výroby nových obrazoviek. „Vyzerá to ako šok, pretože je to slabšie ako očakávania, ale nemyslím si, že je to také zlé, ako to vyzerá. Zdá sa, že do štvrtého štvrťroka premietli rôzne náklady," uviedol analytik firmy Cape Investment & Securities Pak Song-sun .

Tržby medziročne vzrástli na rekord

„Zatiaľ nie je jasné, či sa objavili nejaké zmeny v očakávaných dodávkach čipov," dodal. Tržby pravdepodobne vzrástli medziročne o 23 percent na rekordných 76 biliónov wonov. Konečné, podrobné výsledky firma zverejní 27. januára.

Ceny pamäťových čipov v štvrťroku klesli. Vyšší dopyt od výrobcov serverov však zvýšil medzikvartálne dodávky ako čipov DRAM široko používaných v dátových centrách, tak pamäťových čipov NAND flash používaných na ukladanie dát v technologických prístrojoch, uvádzajú analytici.

Zlúčenie do jednej divízie

Samsung podľa odhadov dodal v štvrťroku zhruba 67 miliónov mobilných telefónov. To je blízko 69,3 milióna prístrojov dodaných v predchádzajúcom štvrťroku, uviedla firma Counterpoint Research. Mobilná divízia bola nedávno zlúčená s výrobou televízorov a domácich spotrebičov do jednej divízie nazvanej Device Experience (DX).

Farmaceutická firma Biogen.
Neprehliadnite

Samsung rokuje o kúpe americkej farmaceutickej firmy Biogen

Viac o téme: čipová kríza