Čistý zisk americkej spoločnosti Microsoft v prvom fiškálnom štvrťroku vzrástol o 47,7 percenta na rekordných 20,51 miliardy USD. Výsledky však zahŕňajú aj daňovú úľavu 3,3 miliardy USD. Celkové tržby firmy za tri mesiace do konca septembra stúpli o 22 percent na 45,32 miliardy USD. Analytici v priemere čakali tržby 43,97 miliardy USD.

Tržby segmentu Intelligent Cloud sa zvýšili o 31 percent na 17 miliárd USD. Analytici čakali tržby z cloudu 16,58 miliardy USD. Tržby vlajkovej cloudovej služby Azure vzrástli o 48 percent.

Dopyt po cloudových službách poskytovaných firmami Microsoft, AWS zo skupiny Amazon.com a Google Cloud zo skupiny Alphabet prudko rastie od minulého roka, keď pandémia ochorenia covid-19 uzavrela kancelárie a školy. To spôsobilo, že sa viac aktivít odohráva na internete, upozornila agentúra Reuters.

Tržby divízie osobných počítačov, ktorá zahŕňa softvér Windows a herné konzoly Xbox, sa zvýšili o takmer 15 percent na 13,3 miliardy USD. Microsoft tento rok predstavil nový operačný systém Windows 11 a na začiatku tohto mesiaca ho uviedol na trh.

Akcie firmy si bezprostredne po zverejnení výsledkov pripísali viac ako jedno percento. Dnešné obchodovanie na burze v New Yorku uzavreli s rastom 0,6 percenta na cene 310,11 USD, blízko rekordnej hodnoty 310,76 USD z minulého týždňa, upozornil server marketwatch.com.

Najväčšie zariadenie svojho druhu spustili na Islande.
Neprehliadnite

O obrí vysávač oxidu uhličitého z atmosféry majú záujem aj Microsoft, Audi či Coca-Cola