Super vysávač, ktorý priamo zo vzduchu nasáva oxid uhličitý, už má našliapnuté na lukratívnych klientov. Švajčiarsky startup Climeworks uviedol na Islande do prevádzky dosiaľ najväčšie takéto zariadenie na svete. Spolu s ním ho zostrojila islandská firma Carbfix.

Filtre s oxidom uhličitým sú nahrievané približne na rovnakú teplotu, aká je potrebná na varenie vody, čím sa uvoľňuje plyn. Potom sa zmieša s vodou a odčerpáva hlboko do podzemných čadičových jaskýň, kde sa časom ochladí a zmení na tmavosivý kameň.

Wall Street Journal informoval, že novú technológiu má v úmysle využiť Microsoft ako súčasť svojho úsilia stať sa uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou. No záujem prejavila aj nemecká automobilka Audi či potravinársky gigant Coca-Cola.

V hre sú veľké peniaze

Práve takéto veľké firmy sú ochotné investovať nemalé peniaze do začínajúcich technológií na získavanie oxidu uhličitého z atmosféry. Vysávače sú totiž veľmi drahé a na svoj chod vyžadujú veľa elektrickej energie. Výroba a inštalácia jedného ventilátora stojí až 220-tisíc dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa