Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že cesta jeho krajiny k členstvu v Európskej únii „by nemala trvať roky alebo desaťročia". Prisľúbil tiež, že Ukrajina si svoju časť tohto procesu vykoná „dokonale". Informoval o tom denník The Guardian.

Zelenskyj reagoval na vystúpenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá sa dopoludnia prostredníctvom videa prihovorila k poslancom Najvyššej rady v Kyjeve.

Podpíšu spoločné vyhlásenie

Prezident oznámil, že v piatok spolu s predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom a premiérom Denysom Šmyhaľom podpíše spoločné vyhlásenie, ktoré bude znamením jednoty všetkých zložiek moci a prejavom odhodlania dosiahnuť strategický cieľ plného členstva v Európskej únii.

„Naša cesta k členstvu by nemala trvať roky či desaťročia. Musíme prekonať túto cestu rýchlo. Urobiť našu časť tejto práce dokonale. Umožniť našim priateľom v Európskej únii prijať ďalšie historické rozhodnutie v náš prospech rýchlo a jednotne," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti.

Ukrajinu čaká ešte dlhá cesta

Von der Leyenová v piatok členom ukrajinského parlamentu povedala, že Ukrajina má veľmi jasnú európsku perspektívu po tom, ako jej Európska únia udelila štatút kandidáta, hoci ju čaká ešte dlhá cesta. Krajine prisľúbila podporu Európska únia v boji proti ruskej invázii a v povojnovej obnove, vyzvala ju však zároveň, aby pokračovala v protikorupčných reformách.

Medzi naliehavé požiadavky podľa šéfky Európskej komisie patria prijatie mediálneho zákona, implementácia nových pravidiel, ktoré obmedzujú nadmerný vplyv oligarchov, či vymenovanie hlavných predstaviteľov orgánov boja proti korupcii, informovala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

PK 8 Davos - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa prihovára počas prejavu na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok 24. mája 2022. FOTO TASR/AP

Ursula von der Leyen, President of the European Commission speaks at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, Tuesday, May 24, 2022. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from May 22 until May 26, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Ukrajina má jasnú európsku perspektívu, musí pokračovať v reformách