Zatiaľ čo Británia, Francúzsko, Taliansko a Španielsko zabavili od vypuknutia invázie na Ukrajinu množstvo jácht a ďalší majetok ruských oligarchov, zdá sa, že Nemecko sa s uvalením sankcií na vplyvných Rusov až tak neponáhľa. Skôr naopak, krajina, ktorá vyhlasuje, že si ctí súkromie, sa stala miestom, kde je možné ukryť majetok mega boháčov v tajnosti.

 „Nemecko bolo roky magnetom na špinavé peniaze z celého sveta. Príliš dlho sme sa nepozerali dostatočne pozorne a teraz znášame následky,“ povedala podľa agentúry Reuters poslankyňa nemeckého parlamentu Lisa Pausová.

V okolí jazera Tegernsee

Jednou z takýchto oblastí je bavorská komunita pri jazere v okolí Tegernsee, kde miestni obyvatelia a úradníci tvrdia, že najmenej tri domy patria podnikateľovi Alisherovi Usmanovovi, ktorý sa narodil v Uzbekistane.

A. Usmanov má záujmy v baníctve a telekomunikáciách; jeho čistý majetok Veľká Británia odhaduje na viac ako 18 miliárd dolárov. Európska únia ho označila za „prokremeľského oligarchu s mimoriadne úzkymi väzbami na ruského prezidenta Vladimira Putina“, keď na neho uvalila sankcie.

Jeho holdingová spoločnosť USM, ktorej webová stránka opisuje A. Usmanova ako podnikateľa, investora a „jedného z najštedrejších svetových filantropov“, na žiadosti o komentár nereagovala. Ďalšie dve spoločnosti, ktoré vlastní, neodpovedali tiež.

Konala sa demonštrácia

Thomas Tomaschek, člen rady Rottach-Egern na južnom cípe Tegernsee, tento mesiac zvolal demonštráciu, aby povedal, že A. Usmanov už nie je vítaný, aj keď reštaurácie, tesári a hotelieri profitovali z jeho prítomnosti. Podujatie prilákalo 300 ľudí.

T. Tomaschek hovorí, že dostal e-mail s nápisom „hanba vám“. Jeho obsahom bola kritika demonštrácie, údajne obrátená „proti Rusovi, ktorý zjavne žije ako súkromná osoba v Rottach-Egern“. Ďalší napísal: „Mal by byť každý, kto podal Putinovi ruku, zbavený majetku v Nemecku?“

Neschopnosť Nemecka

Iní nahnevaní aktivisti z radov občanov zas na druhej strane upozorňujú na neschopnosť Nemecka, pokiaľ ide o zabavovanie majetku.

Mathis Lohaus, výskumník z Freie Universitaet Berlin, ktorý sa zameriava na korupciu, je pobúrený tým, že nikto nezhabal superjachtu, o ktorej Spojené štáty tvrdia, že ju vlastní A. Usmanov a ktorá kotvila v prístave Hamburg.

„Nemecko im všetkým ponúka bezpečné útočisko za ich špinavé peniaze. Toto musí teraz prestať!“ znie petícia Finanzwende. Ministerstvo financií v e-mailovej odpovedi agentúre Reuters uviedlo, že pracuje na opatreniach.

Viaceré ministerstvá

Súčasťou nemeckého problému s presadzovaním bola byrokracia, pričom zodpovednosť bola rozdelená medzi ministerstvá. V snahe vyriešiť tento problém Nemecko minulý týždeň uviedlo, že vytvára pracovnú skupinu, ktorá bude dohliadať na implementáciu sankcií na svojich ministerstvách financií, hospodárstva a vnútra, ako aj na colných a policajných úradoch.

Hartmut Baeumer, bývalý sudca a teraz predseda Transparency International Nemecko, povedal, že Nemci sú averzní k riziku, pokiaľ ide o konfrontáciu právnych problémov, zatiaľ čo viera v silnú ochranu práv jednotlivca je hlboká.

Ďalšie dôležité správy

KK41 Tbilisi - Žena píše slová na podporu Ukrajine počas protestu proti ruskej invázii na Ukrajine 7. marca 2022 v Tbilisi. FOTO TASR/AP
A woman writes words in support of Ukraine during an action against Russia's attack on Ukraine in Tbilisi, Georgia, Monday, March. 7, 2022. (AP Photo/Shakh Aivazov)
Neprehliadnite

Rusko čelí obrovskému úniku mozgov. Tisíce ľudí utekajú zo strachu pred Putinovým režimom