Zoznam spoločností, ktoré pôsobia v Rusku, sa z minúty na minútu zmenšuje. Avšak desiatky korporácií vrátane nadnárodných výrobcov a hotelových reťazcov stále podnikajú v krajine. A to napriek intenzívnemu tlaku verejnosti stiahnuť sa kvôli invázii Ruska na Ukrajinu.

McDonald's patril medzi veľké spoločnosti, ktoré minulý týždeň oznámili, že dočasne zatvoria svojich 850 reštaurácií v Rusku. Cola-Cola a PepsiCo ich rýchlo nasledovali, rovnako ako siete reštaurácií Burger King, Papa John's, Little Caesars a ďalšie.

Deutsche Bank 11. marca oznámila, že “ruší“ svoje podnikanie v Rusku. Nemecký finančný gigant pôvodne povedal, že má v úmysle pokračovať v niektorých svojich aktivitách v krajine. No zmenil postoj. Informácie zverejnil portál cbsnews.com.

Hrozba zabavenia a zatknutia

Bridgestone  tiež pozastaví činnosť vo svojich predajných kanceláriách a výrobu vo svojom závode na pneumatiky v Uljanovsku v Rusku, ale bude naďalej platiť svojim viac ako tisíc pracovníkom v krajine. Zároveň zmrazuje nové investície v Rusku a zastavuje export do Ruska.

Rozhodnutia o stiahnutí alebo pozastavení činnosti prichádzajú ruka v ruke s varovaniami ruských prokurátorov, že existujúcim spoločnostiam môžu byť zabavené ich aktíva a najvyšší predstavitelia kritizujúci vládu môžu čeliť zatknutiu.

Spoločnosť Caterpillar sa 9. marca rozhodla pozastaviť prevádzku vo svojich ruských výrobných závodoch. „Uvedomujeme si, že toto je čas neuveriteľnej neistoty pre našich vážených zamestnancov a budeme naďalej hľadať spôsoby, ako ich podporiť,“ uviedol výrobca stavebných a banských zariadení.

Spoločnosť so sídlom v Peorii v Illinois otvorila svoju prvú kanceláriu v Rusku v roku 1973. Má závod na distribúciu dielov v Moskve a výrobný závod v Tosne neďaleko Petrohradu. Podľa profesora manažmentu Yale University Jeffreyho Sonnenfelda sa Rusko podieľa na ročných príjmoch Caterpillaru ôsmymi percentami alebo približne štyrmi miliardami dolárov.

37 spoločností vzdoruje

Podľa priebežného prehľadu, ktorý J. Sonnenfeld a jeho tím denne aktualizujú, až 37 veľkých spoločností vzdoruje požiadavkám na ukončenie alebo obmedzenie aktivít v Rusku. Cieľom výzvy je peinútiť spoločnosti, aby spolupracovali s vládou USA a jej spojencami, ktorí uvalili ekonomické sankcie na Rusko, povedal J. Sonnenfeld pre CBS News.

Vládne sankcie „málokedy uspejú úplne samy o sebe - potrebujú pomerne univerzálnu podporu podnikateľskej komunity, aby skutočne paralyzovali ekonomiku, ako bolo zamýšľané,“dodal.

„Nie je tu žiadna stredná cesta,“ povedal profesor o postupe Ruska na Ukrajine.

Stále tam a podnikám

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa