„Premýšľaš, kam na strednú školu? Vyber si bleskový úspech! Vyvezieme ťa na plošine až k oblakom!“ burcuje na internete Stredná odborná škola informačných technológií v Bratislave a podobne mnohé iné. Blíži sa termín na podanie prihlášky na strednú školu – 10. apríl a vzdelávacie inštitúcie preto rozbehli kampane, ktoré k nim majú priviesť čo najviac uchádzačov.

Expanzia gymnázií

Od pádu režimu dominovali v boji o žiaka gymnáziá, ktorých je v súčasnosti na Slovensku zhruba dvesto. Stredné odborné školy ťahali za kratší koniec. Túžba po vysokoškolskom vzdelaní a dobre platenej práci hnala záujemcov na gymnáziá, kým odborné školy žiakov strácali.

Štatistiky hovoria, že v rokoch po páde socialistického režimu bol podiel novoprijatých učňov stredných odborných škôl 95 percent a študentov gymnázií päť percent. Pred dvadsiatimi rokmi sa tento pomer zmenil na 80 ku 20 a predvlani to bolo už 70 ku 30 percent. Po desiatkach rokov sa však situácia otočila.

Rast počtu novoprijatých študentov gymnázií sa v roku 2018 zastavil a počet novoprijatých študentov odborných škôl mierne stúpol. Vlaňajšie prijímacie konanie na stredné školy nový trend potvrdilo – počet nových študentov odborných škôl opäť stúpol a počet nových študentov gymnázií druhý rok po sebe klesol.

Made with Flourish

„Je to zásluha lepšej podpory duálneho vzdelávania, o ktorú sme sa snažili, ale tiež osvety medzi rodičmi a tiež zastúpenia zamestnávateľov v školských radách pri samosprávnych krajoch, kde môžu argumentmi a číslami ovplyvňovať počty miest na školách,“ hovorí Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa