Schválenie novely zákona o verejnom obstarávaní by nemuselo byť ničím prevratným, keby tak poslanci neuviedli do praxe slávny citát Georga Orwella: „Všetci sme si rovní, ale niektorí sú si rovnejší.“

Novela zákona z dielne nezaradeného poslanca Jozefa Šimka, ktorý sa má v septembri stať členom poslaneckého klubu Sme rodina, ruší pokuty, ktoré mestám a obciam za porušovanie zákona udelil v období od 1. januára 2016 do 31. decembra 2021 Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Oprávnené pokuty

A nešlo pritom o drobnosti, ale často o vedomé obchádzanie zákona pri výstavbe nájomných bytov prostredníctvom rôznych schém. Ako častý príklad uvádza Janka Zvončeková, riaditeľka tlačového odboru ÚVO, situáciu, v rámci ktorej mesto alebo obec ako verejný obstarávateľ vopred zabezpečil, aby „želaný“ dodávateľ disponoval pozemkom na výstavbu nájomných bytov, napríklad prostredníctvom verejnej obchodnej súťaže.

V predchádzajúcich obdobiach bolo zase populárne neoprávnene aplikovať výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní. Dochádzalo k tomu tak, že na vopred vybraného dodávateľa bolo prevedené vlastnícke právo na pozemok, alebo sa s ním uzavrela nájomná zmluva. Dodávateľ potom na takto získanom pozemku stavbu realizoval a po skolaudovaní predal verejnému obstarávateľovi. „Obdoba tohto skutku spočívala aj v prevode nehnuteľnosti za účelom jej prestavby na nájomný dom, ktorý následne verejný obstarávateľ opäť odkúpil s odkazom na výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní,“ uvádza J. Zvončeková.

dia¾nica elektronický mýtny systém SkyToll výber mýta elektronické mýto vozidlá nad 3,5 tony dia¾nica dia¾nièný úsek hranièný priechod
Neprehliadnite

Slovensko sa pri mýtnom tendri nepoučilo. Víťazom môže byť staronová spoločnosť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa