Na Slovensku je necelých tristo staníc záchrannej zdravotnej služby. Napriek tomu môže nastať situácia, že ani jedno záchranárske vozidlo nie je voľné pre pacienta, ktorému ide o život. Na takýto prípad upozornili portál ZdravéZdravotníctvo.sk príbuzní nedávno zosnulého muža z východného Slovenska. Podľa informácií portálu ZdravéZdravotníctvo.sk môže byť problém ani nie tak v tom, že by záchranných vozidiel bolo málo, ale najmä v tom, že záchranky sú zneužívané aj v prípadoch, keď by sa pacient zaobišiel bez ich zásahu.
Obsadené záchranky
V druhej polovici januára prijalo Krajské operačné stredisko záchrannej služby v Košiciach tiesňovú výzvu na linke 155 od svedkov udalosti, kde starší muž skolaboval, stratil vedomie, nereagoval, no údajne dýchal. Túto informáciu podali portálu ZdravéZdravotníctvo.sk príbuzní muža a potvrdilo ju aj operačné stredisko.
„Volanie bolo spracované, pričom následne bola preverovaná dostupnosť najbližších ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Nakoľko boli ambulancie záchrannej zdravotnej služby v okolí na iných zásahoch, bola vyslaná najbližšia ambulancia záchrannej zdravotnej služby, aj keď z väčšej vzdialenosti. O danej skutočnosti boli volajúci vyrozumení, pričom sa následne rozhodli na záchrannú zdravotnú službu nečakať a zrealizovali transport pacienta vlastnou cestou do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia,“ uviedol hovorca operačného strediska v Košiciach Boris Chmel. Podľa príbuzných záchranka neprišla ani po dvadsiatich minútach, preto sa napokon rozhodli muža sami previezť do nemocnice, kde zomrel.
Portál ZdravéZdravotníctvo.sk sa zaujímal o to, či všetky najbližšie vozidlá záchrannej služby boli pri prípadoch, kde išlo o ohrozenie života. „Dve, ktoré sú v Michalovciach, ako aj tie z najbližšieho okolia boli na iných zásahoch, čo znamená, že poskytovali neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ informoval stručne B. Chmel. Bližšie informácie, o aké prípady išlo, je operačné stredisko ochotné poskytnúť iba kontrolným orgánom. Nemocnica v Michalovciach, ktorá pacienta prijala, sa odmietla k príčine smrti muža vyjadriť.
Ako informoval Peter Bak z advokátskej kancelárie BBH, zákon nestanovuje časový limit, do akého sa má záchranné vozidlo dostaviť k prípadu. Upravený je iba časový limit pre výjazd ambulancie tak, „aby bol zabezpečený výjazd ambulancie do jednej minúty od prijatia pokynu koordinačného strediska alebo operačného strediska záchrannej zdravotnej služby“. Rozhodujúcu úlohu zohráva operačné stredisko, ktoré má informácie o dostupností ambulancií a rozhoduje, kde ich pošle. Zákon neumožňuje odvolať ambulanciu z jedného prípadu vtedy, keď sa niekde inde vyskytne vážnejší. Záchranka musí vždy najprv dokončiť jeden zásah, až následne môže ísť na ďalší.
Iba súrne prípady?
Šéf Lekárskeho odborového združienia (LOZ) a zároveň lekár z Fakultnej nemocnice Nitra Peter Visolajský si však myslí, že záchranná zdravotná služba sa často zneužíva. „Žiaľ ja a aj moji kolegovia z nemocníc máme skúsenosti, že záchranky sú veľmi často zle využité a často zneužité na prípady, ktoré nepotrebujú rýchlu zdravotnú pomoc. Význam záchraniek ako základnej súčasti neodkladnej zdravotnej starostlivosti je nespochybniteľný, na Slovensku je táto zdravotná starostlivosť ale slabo kontrolovaná. Môžem uviesť prípad z mojej poslednej služby, kde záchranka priniesla do nemocnice dieťa, ktoré malo 37,6°C (to namerala posádka záchranky, keď prišla ku pacientovi). Ako diagnóza bola uvedená horúčka neznámeho pôvodu a viróza. Pritom nejde o ojedinelý prípad. Zažil som viacero prípadov, keď som sa rodiča dieťaťa, ktoré bolo privezené záchrankou, pýtal na dôvod, prečo volali RZP. Odpovedali, že nemali inú možnosť ako sa odviezť k lekárovi. Naozaj si myslím, že RLP a RZP by nemala mať funkciu taxíka, čo sa v súčasnosti často deje,“ vyjadril svoj názor pre ZdravéZdravotníctvo.sk.
Na Slovensku je osem operačných stredísk záchrannej zdravotnej služby, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva. Ako uvádza Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR na svojej stránke, tiesňovú linku 155 treba volať „vždy pokiaľ došlo k náhlemu ohrozeniu života, zdravia, vážnemu úrazu, alebo nehode s väčšími následkami“. Strediská sú však zodpovedné za príjem a spracovanie tiesňového volania. V prípade potreby sú to oni, ktoré podľa zistených informácií vyhodnocujú situáciu, rozhodujú a vydávajú pokyn ambulancii záchrannej zdravotnej služby na zásah.

Zdroj: Vladimír Benko
Foto - Vlado Benko