Šéfka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala v pondelok varovala pred obchodnými bariérami spojenými so zdravotníckymi dodávkami proti ochoreniu covid-19, ktoré sa zvýšili. Zároveň vyzvala členské štáty, aby ich zrušili.

„Tento trend ide zlým smerom," komentovala Okonjo-Iweala na virtuálnom fóre OSN bariéry obchodu s tovarmi spojené s pandémiou. „Musíme zrušiť tieto reštrikcie, aby sme mohli rýchlejšie presúvať zdravotnícky materiál, dodávky a vakcíny."

KK18 Čching-tao - Na snímke kontajnerové lode kotvia v prístave 8. októbra 2020 v čínskom meste Čching-tao.  Čínsky import v septembri ožil a vzrástol najstrmšie v tomto roku. Aj export pokračoval v raste už štvrtý mesiac po sebe, keďže ďalší obchodní partneri zrušili obmedzenia spojené s pandémiou nového koronavírusu, čím podporili druhú najväčšiu ekonomiku sveta. FOTO TASR/AP 
Container ships are docked at a container port as seen in an aerial photo in Qingdao in eastern China's Shandong Provi
Neprehliadnite

WTO zvýšila predpoveď rastu globálneho obchodu v tomto roku na 8 percent

Okonjo-Iweala tiež vyzvala členské štáty WTO, aby do júla dosiahli dohodu týkajúcu sa zlepšenia prístupu k vakcínam proti ochoreniu covid-19 po mesiacoch rokovaní o zrušení patentových práv na vakcíny. Väčšina rozvojových krajín zrušenie patentov podporuje, radikálne proti sú niektoré bohaté štáty, podľa ktorých by to malo negatívny vplyv na výskum, ktorý umožnil taký rýchly vývoj a produkciu vakcín proti ochoreniu covid-19.

„Bude to ťažké, pretože stále existujú rozdiely, dúfame však, že dokážeme dospieť k pragmatickému prístupu," uviedla Okonjo-Iweala. „Tlačím na to a chcem, aby sme sa na niečom dohodli do júla, pretože životy sú dôležité."