Premiér David Cameron sa totiž domnieva, že čo najskorší termín hlasovania zabezpečí krajine najväčšiu šancu na ústupky zo strany členských štátov EÚ. Predseda britskej vlády hodlá oficiálne oznámiť dátum referenda na októbrovom sneme konzervatívcov.

Podľa zmieneného denníka by sa plebiscit mohol konať na budúci rok v júni. Britský premiér chce dosiahnuť to, aby pre krajinu neplatili slová z Lisabonskej zmluvy o budovaní „stále tesnejšej únie“.

D. Cameron v manifeste svojej strany pri príležitosti májových parlamentných volieb uviedol, že referendum o tom, či Veľká Británia zostane aj naďalej členom únie alebo nie, sa uskutoční najneskôr do konca roku 2017, pripomína Reuters.

Po volebnom víťazstve konzervatívcov D. Cameron odštartoval turné po európskych metropolách, snažiac sa získať podporu pre svoj reformný program. Okrem možnosti krajiny vystúpiť z procesu hlbšej integrácie je jedným z ďalších hlavných bodov jeho programu aj zmena imigračnej politiky voči osobám smerujúcim do krajiny.

Takisto žiada aj obmedzenie sociálnych výhod pre ľudí, ktorí z iných členských krajín únie prichádzajú do Veľkej Británie za prácou, a ochranu záujmov tých členských krajín, ktoré sú v EÚ, ale nehodlajú sa stať členmi eurozóny.