Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes vyzvala výrobcu vakcín proti covidu-19 na urýchlené poskytnutie dát, ktoré potrebuje na schválenie preparátov pre núdzovú potrebu.

Prístup k vakcínam

WHO podľa agentúry Reuters firmám vytkla oneskorenie dát o očkovacích látkach, čo vraj má vplyv na rovnomernosť prístupu k vakcínam. Zaradenie do zoznamu látok na núdzové použitie znamená, že dávky môžu byť zaslané do rôznych rozvojových krajín, ktoré sa pri svojich regulačných rozhodnutiach spoliehajú na smernice WHO.

Predbežné schválenie vakcín tiež umožňuje ich zaradenie do programu COVAX, ktorého cieľom je zásobiť vakcínami práve chudobnejšie štáty.

WHO podľa agentúry Reuters v dnešnom vyhlásení nekonkretizovala, ktorí výrobcovia ešte príslušné dáta nedodali, ale v dokumente z 23. decembra konštatovala, že má neúplné informácie o ruskej vakcíne Sputnik V z epidemiologického ústavu Nikolaje Gamaleji.

Zacielenie na omikron

Európska agentúra pre lieky (EMA) dnes uviedla, že laboratóriá vyvíjajúce vakcíny by mali pracovať na viac než len jednej aktualizovanej vakcíne proti covidu-19.

Mali by zvážiť výrobu nielen látok zacielených na aktuálne rýchlo sa šíriaci variant omikrón, ale aj verzií, ktoré bude zameraná na kombinácie variant.

„Tiež od iných regulátorov počujeme, že je dôležité nevylučovať žiadnu možnosť," zdôraznil dnes šéf očkovacej stratégie EMA Marco Cavaleri.

Ďalšie dôležité správy

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesu
Neprehliadnite

Variant koronavírusu odolný voči vakcínam? Svetová zdravotnícka organizácia to nevylučuje