Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu uviedla, že koronavírusový variant omikron je infekčnejší než variant delta a znižuje účinnosť vakcín čo sa týka ochrany pred nákazou a šírením vírusu. Na druhej strane ale podľa predbežných údajov spôsobuje menej závažné príznaky ochorenia. Informovala o tom agentúra AFP.

Chýbajú potrebné dáta

WHO ale zároveň zdôraznila, že pre nedostatok dát nedokáže určiť, či vysoká miera nákazlivosti omikronu súvisí s nižšou imunitnou odozvou naň, vyššou prenosnosťou alebo s kombináciou oboch týchto faktorov.

„Z aktuálne dostupných dát vyplýva, že omikron pravdepodobne vytlačí variant delta tam, kde sa objaví komunitné šírenie (vírusu)," dodala WHO. Dosiaľ síce variant omikron spôsobil u nakazených ľudí len „mierny" priebeh choroby, respektíve išlo o asymptomatické prípady, avšak momentálne štatistické údaje nie sú dostatočné na to, aby mohla WHO stanoviť, nakoľko je tento variant klinicky závažný.

KK46 Madrid - Zdravotná sestra pripravuje vakcíny na očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Madride 1. decembra 2021. Španielske úrady potvrdili v hlavnom meste druhý prípad nákazy novým koronavírusovým variantom omikron. Ide o 61-ročnú ženu, ktorá sa vrátila v pondelok z Juhoafrickej republiky. FOTO TASR/AP
A nurse prepares vaccines in the Wizink Center, currently used for COVID-19 vaccinations in Madrid, Spain, Wednesday, Dec. 1, 2021. Health authorities in the Spanish capital have confirmed a s
Neprehliadnite

Dve dávky vakcíny Pfizer majú proti omikronu len niečo vyše 20-percentnú účinnosť

Delta je rozšírenejšia ako omikron

Väčšina prípadov nákazy na svete súvisí aktuálne s variantom delta, ktorý bol tento rok identifikovaný v Indii. V novembri však v Juhoafrickej republike (JAR) vedci potvrdili prvé prípady omikronu, ktorý sa vyznačuje veľkým množstvom mutácií. Mnohé krajiny následne pre obavy zo šírenia vírusu prijali cestovné reštrikcie pre juhoafrické krajiny a znovuzaviedli i domáce obmedzenia.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Komenského ulici v Banskej Bystrici 28. novembra 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Budeme potrebovať štvrtú dávku vakcíny skôr? Omikron spôsobuje vrásky aj firme Pfizer

Do 9. decembra potvrdili variant omikron podľa WHO v 63 krajinách. Jeho rýchlejšie šírenie zaznamenali okrem JAR i v Británii. V nedeľu odhalili v Británii 1 239 ďalších prípadov omikronu, čím ich doterajší počet stúpol na 3 137. Oproti sobotňajším číslam ide o 65-percentný nárast.

Britská vláda sprísňuje od pondelka 13. decembra opatrenia v Anglicku
Neprehliadnite

Variant omikron sa vo Veľkej Británii šíri rýchlejšie ako v Juhoafrickej republike

Británia pre „prudký nárast" prípadov omikronu v nedeľu rozhodla o zvýšení výstrahy pred nákazou covidom z tretieho na štvrtý stupeň na päťstupňovej škále. Znamená to, že „šírenie (nákazy) je vysoké a tlak na zdravotnícke služby je rozsiahly, značný alebo sa zvyšuje".

Tretia dávka je nevyhnutná

AFP píše, že krajiny s dostatočnými zásobami dávok vakcíny ako napríklad Francúzsko či Spojené kráľovstvo v boji proti šíreniu omikronu obyvateľov vyzývajú, aby sa dali zaočkovať i treťou dávkou. Konzorcium Pfizer/BioNTech minulý týždeň oznámilo, že tri dávky jeho vakcíny dokážu zaistiť ochranu i pred variantom omikron.

Vo vakcinačnom centre v areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice na Rastislavovej ulici, kde očkujú iba vakcínou Pfizer v stredu 24. novembra 2021 očkovali proti Covid-19 bez registrácie. Na snímke muž dostáva prvú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Košice, 24. novembra 2021 FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Tretia dávka vakcíny proti covidu-19: Ministerstvo zdravotníctva vydalo odporúčanie