Riaditeľ Regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge očakáva, že WHO čoskoro schváli ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V. Povedal to v rozhovore pre agentúru TASS, ktorý zverejnili v pondelok.

Ruský fond priamych investícií (RFPM) – ktorý podporil vývoj Sputnika V v ruskom Gamalejovom štátnom vedeckom inštitúte – podľa Klugeho podpísal všetky právnické dokumenty potrebné na schválenie vakcíny na núdzové použitie ešte v októbri.

Sputnik V
Neprehliadnite

Rusko je pripravené predložiť dokumenty k Sputniku V, výhrady k výrobku vraj WHO nemala

WHO však stále nemá k dispozícii všetky údaje potrebné na ukončenie procesu schvaľovania.

WHO očakáva ďalšie údaje

„(Predstavitelia) WHO a RFPM sa stretli koncom novembra, aby prediskutovali nutnosť poskytnutia ďalších údajov týkajúcich sa kvality, bezpečnosti a účinnosti vakcíny... Poskytnutie týchto údajov sa očakáva do konca decembra 2021 a verím, že čoskoro po tom bude proces (schvaľovania) ukončený," uviedol Kluge.

Sputnik V
Neprehliadnite

Rusko sa priznalo, že ešte nedalo WHO všetky údaje potrebné na schválenie Sputnika V

Schvaľovanie sa politiky netýka

Riaditeľ WHO pre Európy zároveň poprel, že by sa proces schválenia ruskej vakcíny predlžoval z politických dôvodov.

„Určite sa to netýka politiky. WHO je organizácia založená na vedeckých dôkazoch. Proces schválenia vakcíny je rovnaký pre každého jedného výrobcu a ten musí spĺňať rovnaké kritéria, ako všetci ostatní," vysvetlil Kluge.

WA 32 Záhreb - Ruska sa necháva očkovať jednodávkovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson v Záhrebe 9. novembra 2021. Napriek prudkému nárastu nových prípradov nákazy koronavírusom sa Chorvátsko stáva novou obľúbenou destináciou pre Rusov, ktorí sa potrebujú zaočkovať západnými vakcínami potrebnými na cestovanie po Európe a Spojených štátoch. FOTO TASR/AP


A woman from Russia is administered a dose of the Johnson COVID-19 vaccine in Zagreb, Croatia, Tuesday, Nov.
Neprehliadnite

Tri druhy vakcín vrátane Sputnika sú proti koronavírusovému variantu omikron prakticky neúčinné

Sputnik neodobrila ani EMA

Vakcínu Sputnik V vyvinul Gamalejov vedecko-výskumný inštitút v Moskve. Vlani v auguste sa Sputnik V stal prvou schválenou vakcínou proti koronavírusu na svete, keď jej ruské úrady dali 11. augusta 2020 „zelenú" na použitie v krajine, a to ešte pred rozsiahlymi klinickými testami. WHO a ani Európska lieková agentúra (EMA) ju však ešte neodobrili.

WHO minulý mesiac oznámila, že po niekoľkých mesiacoch pozastavenia schvaľovania znovu začala tento proces, ktorý by mohol viesť k núdzovému používaniu Sputnika V, avšak dodala, že stále nemá „o Sputniku všetky dokumenty", a tie potrebuje.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Povinné očkovanie: Matovič hovoril o pokutách a kritizoval postoj voči Sputniku V