Trh s polovodičmi v čase pandémie zažíval prudký rast objednávok, vďaka čomu tržby firiem aj ceny ich akcií vystúpili na maximá. Začal sa celosvetový boj o dodávky a v niektorých kruhoch panovali nádeje, že by sa tento rast mohol udržať aj niekoľko rokov.

Zradnosť polovodičového cyklu

Výrobcovia čipov však teraz čelia obvyklému problému, ktorým je spojenie rastu zásob a poklesu dopytu. Začínajú sa tak pripravovať na obzvlášť ťažkú zmenu v najbližších mesiacoch, keď by rekordný rast mohol vystriedať najhorší pokles za desať a možno aj viac rokov. Uviedla to dnes agentúra Bloomberg.

Postaviť závod na výrobu čipov trvá roky a nie vždy začne výrobu v čase, keď je to najviac potrebné. V posledných rokoch bol problémom nedostatok ponuky. Ešte v tomto štvrťroku sa výrobcovia automobilov a niektorí ďalší zákazníci sťažovali, že stále nemajú dostatok elektronických súčiastok.

U najväčších výrobcov čipov sa však situácia rýchlo obracia. Firmy ako Nvidia hlásia viac ako 40-percentný medziročný pokles pri hlavných oblastiach podnikania. Micron Technologie varoval, že dopyt sa v mnohých oblastiach rýchlo vytráca.

Údaje čínskej vlády z tohto týždňa potom ukázali, že produkcia integrovaných obvodov sa po silnom vlaňajšom raste v júli prepadla o 17 percent. Môžu za to otrasy v dodávateľskom reťazci, ale aj pokles dopytu po menej výkonných čipoch z najväčšieho svetového trhu.

Zradnosť polovodičového cyklu sa prejavila, keď americký prezident Joe Biden podpísal zákon o podpore domácej výroby čipov za 52 miliárd dolárov. Stalo sa tak v deň, keď najväčší americký výrobca pamäťových čipov Micron investorom oznámil, že dopyt slabne.

Bolestivé vytriezvenie po pandémii

Prvými poslami toho, že sa blížia horšie časy, sa stali výrobcovia osobných počítačov, jedni z najväčších odberateľov mikročipov. Podľa organizácie Mercury Research klesol odbyt procesorov pre stolové počítače v druhom štvrťroku na najnižšiu úroveň takmer za 30 rokov.

Celkové dodávky procesorov zaznamenali najväčší medziročný prepad zhruba od roku 1984. To je bolestivé vytriezvenie po pandémii, keď trend práce z domova povzbudil dopyt po osobných počítačoch a ďalšom zariadení. Výrobcovia čipov ponáhľali, aby udržali krok so záplavou objednávok a problémy v dodávateľskom reťazci spôsobili, že zákazníci boli ešte zúfalejší. Výrobcovia elektroniky tak boli ochotní nakupovať čipy za akúkoľvek cenu.

Spotrebitelia teraz znižujú nákupy drahých položiek, čo vedie k rovnakému rozhodnutiu aj odberateľov čipov. To vytvára situáciu, ktorej sa v odvetví hovorí korekcia zásob. Posledný takýto pokles nastal v roku 2019.

Zvyčajne síce netrvá dlho, tentoraz sa však očakáva, že pre oslabenie globálnej ekonomiky bude obzvlášť silný. Ak sa však korekcia zásob uskutoční v rovnakom čase, keď ekonomika skĺzne do recesie, nezaznamená odvetvie rýchle oživenie ako po poslednom prepade.

Najhorší za posledných desať rokov

Analytik spoločnosti Citigroup Christopher Danely očakáva, že pokles v tomto sektore bude tentoraz najhorší najmenej za posledných desať rokov, možno aj za dvadsať. Je podľa neho pravdepodobné, že problémy pocíti každá firma a každá kategória čipov.

Jedným z nezvyčajných faktorov je tentoraz rozsiahla snaha vlád dotovať nové továrne a vybavenie - od Spojených štátov cez Európu a Čínu až po Japonsko. Firmy ako Intel lobovali za prijatie amerického zákona o čipoch s argumentom, že Spojené štáty musia byť konkurencieschopnejšie voči ázijským výrobcom.

Nakoniec sú pripravené začať rozširovať kapacitu v čase, keď je dopyt rozkolísaný.

Asociácia výrobcov čipov SEMI uvádza, že tento rok sa začne 24 nových projektov výstavby veľkých závodov. To je nad priemerom obdobia od roku 2014, ktorý predstavuje 20 projektov.

Celkové výdavky na vybavenie by tento rok mali dosiahnuť 117,5 miliardy dolárov, čo je o 15 percent viac, ako koľko predstavoval rekord z minulého roka. V budúcom roku sa tieto výdavky zvýšia na 120,8 miliardy dolárov, predpovedá SEMI.

„Predtým to bola súťaž medzi spoločnosťami. Teraz je to kvôli strategickej dôležitosti súťaž medzi štátmi. Je to závod medzi Čínou a USA," poznamenal analytik spoločnosti Northland Securities Gus Richard.

Výrobcovia čipov zostávajú optimistami

Podnikanie vo výrobe čipov je veľmi neisté kvôli obrovským počiatočným nákladom. Závod za 20 miliárd dolárov musí byť v nepretržitej prevádzke 24 hodín denne, aby sa investícia vrátila do niekoľkých rokov, kým bude zastaraný. Tak rozsiahle investície znížili počet spoločností so špičkovou technológiou na menej ako päť. A iba tri - Samsung Electronics, Taiwan Semiconductor Manufacturing a Intel - majú väčšinový podiel na výrobe.

Tieto firmy si vybudovali dominantné postavenie vďaka tomu, že lepšie ako ich konkurenti pochopili vývoj v odvetví. V správnom čase pridali výrobné linky a maximálne zefektívnili dodávateľské reťazce.

Tlak na budovanie výroby čipov v USA a v Európe, ktorá má byť alternatívou k výrobe v Ázii, by však mohol túto snahu o efektivitu narušiť.

Výrobcovia čipov však zostávajú optimistami vo výhľade dopytu v dlhodobom horizonte. Manažéri firiem stále očakávajú, že do konca tohto desaťr

Ďalšie dôležité správy

Foxconn
Neprehliadnite

Rebríčky 2021: Kórejci vstali z popola a čipová kríza odkryla potenciál tunajších elektrofiriem