S príchodom koronakrízy sa svet presunul do online prostredia, vďaka čomu sa výrazne zvýšil dopyt po elektronike. Napriek tomu sa tento efekt v roku 2020 nestihol prejaviť na výsledkoch väčšiny tunajších elektrofiriem. Tržby top 50 výrobcov v predminulom roku len minimálne prekročili hranicu šesť miliárd eur.

To sa zmenilo až v nasledujúcom roku 2021, kedy opätovný rozbeh globálneho priemyslu rozvíril aj vody elektrotechnického segmentu a najmä jeho dodávateľských reťazcov. To sa odzrkadlilo aj na zvýšených objemoch výroby a aj tržbách slovenských elektrofiriem a tržby 50 najväčších výrobcov sektora prekročili hranicu 7,1 miliardy eur.

Tunajší elektrotechnický priemysel má však aj naďalej veľké problémy, ktoré súvisia s nedostatkom komponentov, vyššími cenami surovín a energií či exportnými prekážkami kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine.

Napriek tomu vlani ešte týmto komplikáciám naplno nečelil a preto dokázal výzvam podstatne lepšie vzdorovať. Napriek tomu celkové sumárne tržby sektora na Slovensku len o niečo málo prekročili hranicu siedmich miliárd eur, pričom na päťdesiat najväčších elektrofiriem ich pripadlo viac ako z 90 percent. K rastovému trendu sa totiž vrátila takmer celá pätica najväčších spoločností.

Samsung vstal z popola

Líder elektrotechnického priemyslu na Slovensku Samsung Electronic Slovakia nemá za sebou najľahšie obdobie. Náročná dekáda, ktorá viac priala konkurentom a rýchlo menila predajné trendy, nútila tunajšiu dcéru juhokórejského giganta k ráznym rozhodnutiam.

Po rokoch postupného poklesu sa predvlani tunajší podnik dokonca rozhodol aj konsolidovať výrobné závody.

Kým predvlani najväčšia spoločnosť v slovenskom elektrotechnickom segmente nedokázala korigovať dlhodobý prepad v biznise bola nútená zapísať si ďalší pokles ziskov či tržieb na úrovni 12 percent, minulý rok sa mnohé zmenilo a Kórejci sa konečne dočkali aj rastu v hospodárení.

Hoci spoločnosť dlhodobo avizuje problémy, v súčasnosti vstáva z popola. Dcéra juhokórejského gigantu v roku 2021 zvýšila zisk takmer o štvrtinu na zhruba 57 miliónov eur a tržby jej narástli o 30 percent na viac ako 1,6 miliardy eur.

Hoci od rekordných úrovní spred roku 2012, keď tunajšie podniky Samsungu poľahky prekračovali v tržbách trojmiliardovú úroveň a v ziskoch prekonávali aj najväčší výrobný podnik v krajine Volkswagen Slovakia, je to na míle ďaleko, ide o pozitívny trend.

Chcú opäť investovať

Výrobcovi spotrebnej elektroniky a najmä televízorov pomohol rýchlo obnovený dopyt po pandémii nového koronavírusu.

Pre juhokórejský podnik, ktorý patrí na Slovensku k najväčším zamestnávateľom, keď zamestnáva viac ako dvetisíc zamestnancov, je pozitívne, že dopyt zostáva naďalej vysoký, dokonca avizuje nové investície. 

Samsung počíta s tým, že na Slovensku bude vyrábať nové modely veľkoplošných televízorov a monitorov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa