Prieskum porovnáva náklady na bežné položky, akými sú chlieb, doprava, odevy alebo verejné služby. Potom sleduje, či sa ceny zvýšili alebo znížili v porovnaní so životnými nákladmi v New Yorku, ktorý sa používa ako meradlo.

Francúzske hlavné mesto, ktoré bolo v minulom roku druhé najdrahšie, je jedinou krajinou eurozóny v prvej desiatke. Paríž patrí do desiatky najdrahších miest už od roku 2003. Iba alkohol, doprava a tabak tam má v porovnaní s ostatnými európskymi mestami lepší pomer medzi kvalitou a cenou.

Napríklad za ostrihanie u kaderníka nechajú ženy v Paríži v priemere 119,04 dolára, zatiaľ čo vo švajčiarskom Zürichu 73,97 dolára a v japonskej Osake 53,46 dolára.

V európskych mestách boli zaznamenané vyššie náklady v kategóriách domácnosť, osobná starostlivosť, rekreácia a zábava.

V trojici najdrahších miest je život o sedem percent drahší ako v New Yorku. V prvej pätici figurujú ďalej Zürich a Ženeva. Kvôli oslabeniu mien sa v rebríčku prepadli austrálske a novozélandské mestá. Sydney, ktoré bolo vlani desiate, tak tento rok o miesto v prvej desiatke prišlo.

Mimo prvú desiatku sú podľa EIU relatívne stabilné náklady na život v čínskych mestách, zatiaľ čo juhoázijské mestá sa na rebríčku posúvajú smerom nahor.

V Ázii sú však tiež najlacnejšie mestá, napríklad indické mestá Dillí a Bangalúr alebo pakistanské Karáčí. Ďalšími lacnými lokalitami sú argentínske Buenos Aires, venezuelský Caracas alebo sýrsky Damask.

Najdrahšie a najlacnejšie mestá sveta
Miesto Mestá
1. Hongkong
1. Paríž
1. Singapur
4. Zurich
5. Ženeva
5. Osaka
7. Kodaň
7. New York
10. Los Angeles
10. Tel Aviv
123. Dillí
123. Alžír
125. Chennai
125. Buenos Aires
127. Lagos
127. Karáčí
129. Bangalur
131. Taškent
132. Damask
133. Caracas
ZDROJ: EIU