Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval do Belehradu, kde sa stretol so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom. Vučič odovzdal Orbánovi Rád Srbskej republiky na veľkostuhe za mimoriadne zásluhy o rozvoj a posilnenie mierovej spolupráce a priateľských vzťahov medzi Srbskom a Maďarskom. Vučič zdôraznil, že je poctený možnosťou vyznamenať Orbána, informuje srbský spravodajský portál B92.

„Je to najvyššie vyznamenanie, ktoré udeľuje prezident Srbska. S veľkou hrdosťou udeľujem toto vyznamenanie veľkému priateľovi Srbska. Ďakujem maďarskému prezidentovi za jeho prínos k rozvoju bilaterálnej spolupráce medzi oboma krajinami," povedal Vučič.

„Buďte si istí, že naši občania si takýchto priateľov a susedov skutočne vážia," dodal.

„Ďakujem, že ste našli silu zabezpečiť lepšiu a teplejšiu budúcnosť pre našich občanov aj v týchto ťažkých časoch, keď sa každý stará len o seba," povedal Vučić.

„Vieme, že aj bez tohto uznania by ste pracovali v prospech záujmov našej krajiny, dúfame, že tento rád bude vždy pripomienkou pre maďarský ľud a všetkých našich priateľov. Nikdy sme nemali väčšieho priateľa ako Ján Huňady," povedal Vučić.

Vučič poukázal aj na kritiku srbských orgánov. „A dnes a zajtra sú tu opäť, aby nás poučovali, a predpokladám, že to budú robiť aj naďalej, a tí, ktorí získali sedem percent hlasov vo svojej krajine, mi prídu hovoriť so šesťdesiatimi percentami hlasov," povedal Vučič.

„Aké ľahké je chrániť územnú celistvosť Ukrajiny a aké ľahké je zabudnúť, že existuje Charta OSN a rezolúcia 1244, keď ide o Srbsko," dodal. Vučič zdôraznil, že Srbsko má svoje vlastné národné záujmy a že krajina sa od nich neodkloní.

Srbský prezident ešte raz zablahoželal Orbánovi k oceneniu a povedal, že Srbsko predstavuje „jeho druhý domov".

Orbán povedal, že je poctený, že mohol dostať tento rád, a dodal, že toto ocenenie sa zriedka udeľuje ľuďom, ktorí sú ešte vo funkcii a potom zažartoval, že to neberie ako „vyhadzov", ale ako podporu.

„História nám pripomína spoločné poslanie, ktorým je, aby sme spoločne bránili južné dvere Európy. Na jednej strane je to poslanie a zodpovednosť Srbska aj Maďarska. Spájajú nás dejiny, geografia, stáročné priateľstvo, som vďačný vám a srbskému ľudu, že ma považujete za hodného prijať ocenenie Srbskej republiky," povedal Orbán.

Ďalšie dôležité správy

WA 3 Belehrad -  Srbský prezident Aleksandar Vučič vystupuje s prejavom v televízii v Belehrade v nedeľu 21. augustra 2022. Vučič vyzval v nedeľu Severoatlantickú alianciu, aby si
Neprehliadnite

Vučič dostal list od Scholza a Macrona. Obávajú sa o bezpečnosť Srbska v tieni ruskej agresie