Prezident Srbska Aleksandar Vučič dostal spoločný list od prezidenta Francúzska Emmanuela Macrona a kancelára Nemecka Olafa Scholza, informuje srbský spravodajský portál B92.

„Posielame Vám tento spoločný list v okamihu, ktorý má zásadný význam pre bezpečnosť na európskom kontinente a stabilitu v regióne západného Balkánu. Sme presvedčení, že v súvislosti s ruskou agresiou voči Ukrajine musíme vyvinúť ešte väčšie úsilie, aby sa európska perspektíva krajín západného Balkánu stala realitou a aby sa vyriešili dlhodobé bilaterálne a regionálne spory. Úplná normalizácia vzťahov medzi Kosovom a Srbskom má pre západný Balkán zásadný význam," uvádza sa v liste, ktorý je adresovaný prezidentovi Srbska.

Ako ďalej portál uvádza, lídri Francúzska a Nemecka si želajú konštruktívny dialóg medzi Kosovom a Srbskom pod záštitou EÚ. Preto poverili poradcov EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Jensa Pletnera a Emanuela Bona, aby osobitného predstaviteľa EÚ pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom Miroslava Lajčáka v jeho úsilí priamo podporovali.

„Navrhujeme, aby naši poradcovia spolu s Miroslavom Lajčákom navštívili Kosovo a Srbsko s cieľom preskúmať možnosti rýchleho posunu tohto procesu. Úprimne dúfame, že táto iniciatíva sa stretne s Vaším záujmom a podporou," uvádza sa v spoločnom liste Macrona a Scholza.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 Belehrad - Srbský prezident a prezidentský kandidát Aleksandar Vučič gestikuluje počas tlačovej konferencie po víťazstve v nedeľňajších voľbách hlavy štátu v Belehrade 3. apríla 2022. Jeho hlavný opozičný vyzývateľ, bývalý armádny generál Zdravko Ponoš získal podľa prognóz len niečo nad 17 percent hlasov. V súbežných parlamentných voľbách podľa týchto prognóz, vychádzajúcich z priebežného sčítania hlasov, zvíťazila Vučičova Srbská pokroková strana (SNS) s približne 43 percentami hlasov. Opo
Neprehliadnite

O Srbsko má záujem Západ aj Východ, sebavedomo tvrdí Vučič. Nevie sa rozhodnúť, kam sa pridať