Súčasná kolektívna zmluva je platná do 31. augusta 2019. „Pevne veríme, že spoločne dospejeme čo najskôr k takému zneniu novej kolektívnej zmluvy, ktoré zabezpečí dlhodobú stabilitu a zároveň udrží status Volkswagen Slovakia ako zamestnávateľa s najlepšími podmienkami pre zamestnancov spomedzi automobilových výrobných závodov pôsobiacich na Slovensku,“ uviedol v stanovisku pre médiá člen predstavenstva VW SK Eric Reuting.

Priemerný mesačný príjem v automobilke bol vlani 1954 eur bez započítania miezd manažmentu. „Naším cieľom pre začínajúce kolektívne vyjednávanie je zabezpečiť dlhodobú garanciu pracovných miest. V záujme ich udržania a zabezpečenia dobrej pozície spoločnosti do budúcnosti je dôležité, aby sa aj ďalšie zvyšovania miezd diali v rozumnej a dlhodobo udržateľnej miere a aby sa zabezpečili naďalej dobré pracovné podmienky zamestnancov,“ doplnil E. Reuting. Cieľom automobilky je do roku 2025 zvýšiť efektivitu podniku o 30 percent.

Odbory veria, že s vedením automobilky dospejú k obojstranne výhodnej dohode. Predseda MOV Zoroslav Smolinský tiež podotkol, že rámcové podmienky, v ktorých sa pri kolektívnom vyjednávaní pohybujú, sa teraz menia. „Súčasná situácia v závode aj celom koncerne je iná ako v uplynulých rokoch. Preto je pre nás prioritou ochrana pracovných miest a zamestnancov, pričom však musíme zachovať ich súčasné dobré pracovné a mzdové podmienky,“ skonštatoval Z. Smolinský.

Benefity pre zamestnancov

Okrem 13. a 14. platu, ako aj odmeny za hospodársky výsledok firmy, poskytuje VW SK na základe dohody s odborovou organizáciou MOV svojim zamestnancom široký sociálny program, na ktorý v roku 2018 vynaložil 29,4 milióna eur.

Medzi najvyužívanejšie benefity patrí zmluvná autobusová doprava, ubytovanie i doplnkové dôchodkové sporenie. Zamestnanci okrem zákonného príspevku na rekreáciu na Slovensku majú možnosť využiť tiež dovolenkový príspevok na zahraničný pobyt až do výšky 700 eur.

V priestoroch polikliniky v blízkosti závodu sa vlani uskutočnilo 13 300 preventívnych prehliadok a vyše dvetisíc komplexných lekárskych vyšetrení. Súčasťou zdravotnej starostlivosti sú tiež rehabilitačné pobyty, masáže, multivitamínové balíčky, či pitný režim.