Z. Čaputová získala podľa výsledkov simulovaných volieb najviac hlasov vo všetkých krajoch Slovenska, s druhým najvyšším počtom hlasov by vo väčšine krajov postúpil do druhého kola Mistrík. Výnimkou je Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj, kde na druhom mieste v simulovanej voľbe stredoškolákov skončil M. Kotleba.

Z. Čaputová je najpreferovanejšou kandidátkou medzi stredoškolákmi na gymnáziách i odborných školách, v prípade druhého miesta študenti odborných škôl na rozdiel od gymnazistov preferujú skôr M. Kotlebu pred R. Mistríkom. ĽSNS sa medzi stredoškolákmi darilo v študentských parlamentných voľbách, keď v roku 2016 získala druhé miesto s takmer 16 percentami.

Na simulovaných voľbách sa v dňoch 13. až 15. februára zúčastnili študenti starší ako 15 rokov zo 115 gymnázií a stredných odborných škôl v 51 mestách a obciach na celom Slovensku. „Z 26.429 študentov hlasovalo 53 percent, teda 13.888,“ informovala na sobotnej tlačovej konferencii členka organizačného tímu projektu Natália Meleg.

„Študentské voľby boli sponzorované všetkými krajmi okrem Banskobystrického, Trenčianskeho a Nitrianskeho. Prekvapilo nás najmä nepodporenie Banskobystrického kraja,“ povedala pre TREND Veronika Kvietková z organizačného tímu.

###{EMBED_MEDIA_WIDEN_EZ:0}###

Organizátorov prekvapilo, že ich nepodporil Banskobystrický kraj.Zdroj: OZ Pre stredoškolákov

Simulované prezidentské voľby medzi stredoškolákmi budú mať aj druhé kolo v dňoch 18. až 20. marca. Vyberať budú medzi dvoma kandidátmi, ktorí postúpili v reálnych voľbách.

Organizátor platformy Študentských volieb, združenie Pre stredoškolákov je od roku 2012 nielen informačný portál pre mladých ľudí, ale aj program neformálnych vzdelávacích podujatí v mestách na celom Slovensku. OZ bolo aj organizátorom simulovaných Študentských volieb do orgánov samosprávnych krajov 2017 a Študentských komunálnych volieb 2018. Tento rok bude 10. mája organizovať aj študentské eurovoľby.