Politický líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik v nedeľu vyhlásil, že dúfa v návrat bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa k moci a že Srbi si „počkajú na vhodné globálne okolnosti", aby dosiahli svoj cieľ oddeliť sa od Bosny, ktorú označil za „neudržateľný štát", informuje agentúra AP.

Milorad Dodik, ktorý ako ojedinelý európsky predstaviteľ rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom od začiatku vojny na Ukrajine koncom februára, sa takto vyjadril na zhromaždení pri príležitosti začiatku krvavého rozpadu Bosny spred 30 rokov. 

Bosna prešla v rokoch 1992 - 1995 ničivou vojnou, v ktorej zahynulo viac ako 100-tisíc ľudí, kým mierová dohoda sprostredkovaná Spojenými štátmi ukončila konflikt.

Mierová dohoda, známa aj ako Daytonské dohody, vytvorila bosnianskosrbské a bosniansko-chorvátske entity, ktoré sú prepojené spoločnými bosnianskymi inštitúciami a trojčlenným predsedníctvom, ktorého členom je aj Dodik.

Ruská vojna na Ukrajine vyvolala obavy, že nepokoje by sa mohli preniesť aj na nestabilný Balkán, kde si Rusko udržiava silný vplyv medzi slovanskými Srbmi.

Dodik, ktorý viedol bosnianskosrbskú separatistickú snahu, vyjadril presvedčenie, že Srbi budú čoskoro prijímať dôležité rozhodnutia o svojom osude v Bosne. Vyjadril tiež očakávanie, že Trump opäť povedie Spojené štáty.

Ďalšie dôležité správy

JB 27 Sarajevo - Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková (druhá zľava) pózuje s členmi bosnianskeho predsedníctva tzv. tripartity  Sefikom Džaferovičom (uprostred), Zeljkom Komšičom (vľavo) a Miloradom Dodikom (vpravo)   pred ich stretnutím v Sarajeve 10. marca 2022. FOTO TASR/AP

German foreign minister Annalena Baerbock, second left, poses with members of Bosnian presidency Sefik Dzaferovic, center, Zeljko Komsic, left and Milorad Dodik, in Sarajevo, Bosnia, Thursday, March 1
Neprehliadnite

Líder bosnianskych Srbov a verný „sluha“ Kremľa sa plánuje stretnúť s Lavrovom a Putinom