Miliardár a šéf spoločnosti SpaceX Elon Musk sa ohradil voči obvineniam, že jeho webové satelity Starlink zaberajú miesto vo vesmíre, pričom tvrdí, že na obežnej dráhe môžu byť umiestnené „desiatky miliárd" umelých kozmických telies., napísal denník Financial Times.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk čelí kritike Číny. Problémom sú satelity od Starlinku, kozmický odpad a aj Tesla

Musk vraj určuje pravidlá

„Vesmír je neskutočne rozľahlý a družice sú maličké," povedal Musk.

EBE 47 Mys Canaveral - Na snímke raketa SpaceX Falcon 9 štartuje zo štartovacieho komplexu 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride, aby vyniesla do kozmu röntgenový vesmírny teleskop NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) vo štvrtok 9. decembra 2021. IXPE je prvou družicou určenou na meranie polarizácia röntgenového žiarenia z rôznych kozmických zdrojov, ako sú čierne diery a neutrónové hviezdy. FOTO TASR/AP

A SpaceX Falcon 9 rocket lifts off from Launch Complex 39A at the K
Neprehliadnite

Muskova raketa vyniesla do vesmíru viac ako 50 satelitov

„Tu nie sme v situácii, že by sme niekoho akýmkoľvek spôsobom blokovali. Nikdy sme nikomu v ničom nebránili a ani sa nechystáme," dodal Musk v reakcii na slová riaditeľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Josef Aschbacher, ktorý v rozhovore pre Financial Times povedal, že Musk „určuje pravidlá" nového komerčného využívania vesmíru.

Projekt Starlink

Muskova spoločnosť SpaceX vyniesla na obežnú dráhu Zeme už takmer dvetisíc družíc. Tie budú súčasťou konštelácie Starlink, ktorá bude zabezpečovať širokopásmové pripojenie na internet.

Celá konštelácia by mala byť dokončená v roku 2027 a malo by ju tvoriť až 12-tisíc družíc.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk 2021: osobnosť roka, najbohatší človek, génius... Pre niektorých aj manipulátor