Číňania na sociálnych médiách kritizovali miliardára Elona Muska, ktorého spoločnosť SpaceX, vyniesla na obežnú dráhu stovky satelitov. Tie už po druhý raz v tomto roku donútili čínsku vesmírnu stanicu manévrovať a uvoľniť im cestu, napísal denník Financial Times.

EBE 47 Mys Canaveral - Na snímke raketa SpaceX Falcon 9 štartuje zo štartovacieho komplexu 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride, aby vyniesla do kozmu röntgenový vesmírny teleskop NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) vo štvrtok 9. decembra 2021. IXPE je prvou družicou určenou na meranie polarizácia röntgenového žiarenia z rôznych kozmických zdrojov, ako sú čierne diery a neutrónové hviezdy. FOTO TASR/AP

A SpaceX Falcon 9 rocket lifts off from Launch Complex 39A at the K
Neprehliadnite

Muskova raketa vyniesla do vesmíru viac ako 50 satelitov

Predstavitelia čínskej misie pri OSN uviedli, že vesmírna stanica bola v októbri a júli „nútená vykonať preventívny úhybný manéver", aby nedošlo „k ohrozeniu bezpečnosti a životov astronautov", ktorí sú na jej palube.

Nebezpečné pohyby družíc

Peking tvrdí, že u dvoch družíc z internetovej konštelácie Starlink, ktorú Musk vo vesmíre buduje, boli zaznamenané nebezpečné pohyby a jedna z nich mala nepredvídateľnú „manévrovaciu stratégiu".

Informácie o tom, do akej miery hrozila kolízia družíc s vesmírnou stanicou, čínski predstavitelia neposkytli.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk 2021: osobnosť roka, najbohatší človek, génius... Pre niektorých aj manipulátor

Najnovšia kritika na adresu Elona Muska zo strany Pekingu prišla niekoľko mesiacov po PR kríze spoločnosti Tesla v Číne, ktorá predstavuje kľúčový trh pre Muskovu spoločnosť vyrábajúcu elektromobily. Ten generuje pätinu celosvetového obratu firmy.

Tesle vraj nefungujú brzdy

Čínski zákazníci sa sťažovali na problémy s brzdami montovnými do modelov Tesly, pričom jeden z nich sa uchýlil k viditeľnej forme protestu, keď v apríli počas autosalónu v Šanghaji vyliezol v tričku s nápisom „brzdy nefungujú" na strechu jedného z vozidiel Tesla, čo, samozrejme, neuniklo pozornosti návštevníkov autosalónu a svetových médií.

Starlink
Neprehliadnite

Satelitný internet Starlink má novú verziu a Tesla pravdepodobne chystá smartfón

Okrem toho majitelia vozidiel Tesla majú zakázané parkovať na niektorých čínskych vojenských základniach na miestach, kde je ubytované mužstvo, pretože kamery namontované v autách Tesla údajne predstavujú „bezpečnostné riziko".

Musk správy o tom, že by kamery mohli byť použité na špionáž, poprel.

Ide aj o kozmický odpad

Muskov Starlink, ktorý bude zabezbečovať širokopásmové pripojenie na internet, má na obežnej dráhe takmer 1 900 družíc, pričom celkovo ich má byť až až 12-tisíc. Celá konštelácia by mala byť dokončená v roku 2027.

„Tesla a SpaceX majú rovnaký problém, nevedia brzdiť," napísal na čínskej sociálnej sieti Weibo jeden z používateľov. Ďalší označil Starlink  za „najväčšiu skládku vesmírneho odpadu".

Na nebezpečenstvo rozširovania Starlinku upozorňujú aj európski experti, ktorí poukazujú na čoraz pálčivejší problém kozmického odpadu, keďže v roku 2029 má byť na obežnej dráhe až 100-tisíc komerčných kozmických telies.

KK14 New York - Na archívnej snímke zo 7. mája 2018 Elon Musk v New Yorku. Americký výrobca elektromobilov Tesla zníži počet pracovných miest o približne 9 %. Oznámil to zakladateľ firmy Elon Musk. Ako dôvod uviedol
Neprehliadnite

Denník Financial Times vyhlásil osobnosť roka. Stal sa ním Elon Musk