Vývoj strieľajúcich robotov či robotických tankov schopných zasiahnuť cieľ alebo zabiť človeka len na základe predprogramovaných údajov bez priameho ľudského ovládania pokročil podľa znalcov tak ďaleko, že budú k dispozícii do niekoľkých rokov.

Human Rights Watch v spoločnej správe s tímom ochrancov ľudských práv Harvardovej univerzity varovala, že by sa ľudia nemali vzdávať priamej kontroly nad zbraňami. „Stroje dlhé roky slúžia ako vojnové prostriedky, ale ľudia vždy rozhodovali, ako budú použité," uviedla Bonnie Dochertyová z oddelenia výskumu zbraní HRW. „Teraz sme pred skutočnou hrozbou, že ľudia sa vzdajú svojej kontroly a prenechajú rozhodovanie o živote a smrti strojom."

Aktuálne týždenné zasadnutie organizované OSN v Ženeve je už treťou konferenciou na túto tému.

Zatiaľ čo časť odborníkov tvrdí, že používanie robotických zbraní môže viesť k menšiemu mrhaniu ľudskými životmi, už vlani sa proti ich používaniu vyslovila skupina vedcov a ďalších osobností vrátane Stephena Hawkinga či Elona Muska. Podľa odporcov robotických zbraní sú veľmi blízko ich používania USA, Čína, Izrael, Južná Kórea, Rusko a Británia.