Estónsko, Litva a Lotyšsko chcú spoločne vyvinúť delostrelecký salvový raketový systém.

Zhodli sa na tom v utorok ministri obrany týchto pobaltských štátov na stretnutí v litovskom Kaunase. Vyplýva to zo spoločného komuniké, z ktorého citovali agentúry DPA a BNS.

Spoločné delostrelectvo

„Minister obrany Estónskej republiky, minister obrany Lotyšskej republiky a minister národnej obrany Litovskej republiky deklarovali svoj zámer zapojiť sa do spoločného rozvoja delostreleckého salvového raketového systému," uvádza sa v dokumente.

„Ide o veľký krok vpred v oblasti zvýšenia odstrašujúceho účinku a obranného postavenia v regióne," povedal podľa BNS estónsky minister obrany Kalle Laanet.

Putin chce Pobaltie nechránené

„Ruský prezident Vladimir Putin si želá, aby Poľsko a pobaltské štáty neboli bránené, aby tam neboli umiestnené útočné zbrane a aby tam nebola žiadna americká prítomnosť – a v skutočnosti ani žiadna prítomnosť jednotiek členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO).

JB 19 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) hovorí s americkým prezidentom Joeom Bidenom počas videohovoru v rezidencii Bočarov Ručei v čiernomorskom letovisku Soči 7. decembra 2021. Očakáva sa, že lídri budú diskutovať o situácii týkajúcej sa Ukrajiny a NATO, informovala agentúra TASS. Online summit sa bude konať v období zvýšeného napätia na Ukrajine, pričom Washington a Moskva sa navzájom obviňujú z vojenských provokácií v tomto regióne. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin
Neprehliadnite

Biden počas virtuálneho summitu varoval Putina pred ekonomickými sankciami

Myslím si, že to nemôžeme akceptovať," povedal po stretnutí litovský minister obrany Arvydas Anušauskas.

DPA pripomenula, že pobaltské krajiny už roky vyjadrujú obavy z toho, že Rusko by mohlo v regióne „otvoriť nový vojenský front".

Nový, spoločne vyvíjaný raketový systém má prispieť k zlepšeniu protivzdušnej obrany, ktorá je považovaná za jednu zo „slabín" týchto štátov.

KK1 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí v príhovore na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany 21. decembra 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin označil rozširovanie NATO na východ za
Neprehliadnite

Putin pohrozil Západu vojenskou reakciou, ak sa NATO priblíži k hraniciam Ruska