Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin v utorok po prvý raz telefonoval s novým nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Šéf Kremľa počas rozhovoru vyzval na „seriózne rokovania" o bezpečnosti. Informovali o tom agentúry AFP a TASS.

Nastolené požiadavky Ruska

„Bola vyjadrená nádej, že sa uskutočnia seriózne rokovania o všetkých otázkach nastolených ruskou stranou," uviedol Kremeľ v tlačovom vyhlásení po skončení telefonátu.

„Vladimir Putin informoval Scholza o ruských návrhoch na dlhodobé a právne zakotvené záruky bezpečnosti, ktoré vylučujú akékoľvek rozširovanie Severoatlantickej aliancie smerom na východ, ako aj rozmiestnenie úderných zbraní v krajinách susediacich s Ruskom," citovala z vyhlásenia Kremľa ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Na linke Macron

Putin dnes telefoval aj s jeho francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom.  Hlavy štátov diskutovali o ruskom návrhu zmluvy o bezpečnostných zárukách a otázkach posilnenia stability a bezpečnosti na európskom kontinente.

V tejto súvislosti sa pozornosť sústredila na návrh dohody o bezpečnostných zárukách a opatreniach medzi Ruskom a členskými štátmi Severoatlantickej aliancie.

Ruský a francúzsky prezident sa podľa TASS venovali aj otázke zastavenia bojov medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami na východne Ukrajiny.

Putin Macronovi povedal, že možnosť usporiadania nového summitu v normandskom formáte závisí od implementácie druhej minskej dohody (Minsk II) zo strany Kyjeva.

KK1 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí v príhovore na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany 21. decembra 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin označil rozširovanie NATO na východ za
Neprehliadnite

Putin pohrozil Západu vojenskou reakciou, ak sa NATO priblíži k hraniciam Ruska