Nemecký spolkový snem si zvolil nového kancelára, nástupcu konzervatívnej Angely Merkelovej. Sociálny demokrat Olaf Scholz získal potrebnú väčšinu – 395 hlasov poslancov, informuje portál iDNES.cz.

Nik nepochyboval o zvolení Scholza, sledovalo sa však, či dostane dostatok hlasov zodpovedajúcich poštu mandátov. Podľa portálu koalíciu vedľa sociálnych demokratov (SPD) tvoria Zelení a liberálni slobodní demokrati (FDP).

Voľby sledovala aj dosluhujúca kancelárka, ktorá krajinu viedla štyri funkčné obdobia, spolu 16 rokov. Väčšina poslancov ju ocenila dlhým potleskom.

Historiská udalosť

Dá sa len hádať či budúci kancelár dokáže vládnuť rovnaké obdobie ako Angela Merkelová, píše portál. Scholz však naznačil, že by rád viedol krajinu aj po parlamentných voľbách v roku 2025.

KK30 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gestikuluje k novinárom počas tlačovej konferencie v Kyjeve 26. novembra 2021. 
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy gestures while speaking to the media during a news conference in Kyiv, Ukraine, Friday, Nov. 26, 2021. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Nemecko, Británia aj USA vyzvali Rusko na deeskaláciu napätia na Ukrajine

Médiá a komentátori túto udalosť hodnotia ako historickú s porovnaním ér prvého kancelára Konrada Adenauera či kancelára zjednotiteľa Helmuta Kohla. „Zatiaľ čo za Adenauera boli položené základy demokracie povojnového Nemecka a za Kohla sa Nemecko znovu zjednotilo, tak za Merkelovej krajina mocensky posilnila, informuje webový portál.

„Za éry kancelárov Helmuta Kohla a Gerharda Schrödera boli ešte Nemci zaneprázdnení sami sebou,“ povedal v rozhovore so zahraničnými novinármi emeritný profesor Humboldtovej univerzity v Berlíne Herfried Münkler.

Merkelovej generácia

Stredajšie odovzdanie politickej moci bude podľa portálu jedinečnou udalosťou. „Pre 13 miliónov z 83 miliónov obyvateľov Nemecka to bude vôbec prvýkrát v ich živote, čo budú svedkami nástupu nového kancelára. Celá generácia Nemcov totiž v úrade nezažila nikoho iného ako Merkelovú,“ píše web.

KK15 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas debaty o opatreniach v boji proti pandémii ochorenia Covid-19 na zasadnutí nemeckého Spolkového snemu (Bundestag), 11. novembra 2021 v Berlíne. V Nemecku zaznamenali za posledných 24 hodín rekordných 50.196 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najviac od začiatku pandémie. Zároveň je to vôbec prvýkrát, ako tam denný prírastok infikovaných presiahol hranicu 50.000. FOTO TASR/AP
ncellor Angela Merkel attends a debate about
Neprehliadnite

Merkelová vyzýva Nemcov k očkovaniu a varuje pred ťažkými týždňami

„Sociálni demokrati, Zelení a FDP vstupujú do koalície, aby priateľsky spolupracovali a aby boli znovu zvolení,“ povedal Scholz. To sa podľa portálu určite pokúsi zmeniť Merkelovej konzervatívna únia CDU/CSU. Tá má teraz štyri roky na to, aby našla novú identitu po odchode kancelárky a získala späť svojich voličov. Meno nového predsedu strany bude známe v januári.

Angela Merkelová ako nemecká kancelárka
 • December 1989 - Angela Merkelová vstúpila do novej strany Demokratické prebudenie (Demokratischer Aufbruch).
 • 4. augusta 1990 - Strana Demokratické prebudenie sa zlúčila s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a Angela Merkelová sa stala členkou CDU.
 • 2. decembra 1990 - V prvých celonemeckých parlamentných voľbách po zjednotení Nemecka bola Angela Merkelová prvý raz zvolená do Spolkového snemu (Bundestag).
 • 18. januára 1991 - 16. novembra 1994 - Vo vláde Helmuta Kohla (CDU) bola spolkovou ministerkou pre ženy a mládež.  
 • 17. novembra 1994 - 27. októbra 1998 - V kabinete Helmuta Kohla zastávala post ministerky ochrany životného prostredia, prírody a bezpečnosti jadrových reaktorov.  
 • 7. novembra 1998 - Angela Merkelová bola zvolená za generálnu tajomníčku CDU.
 • December 1999 - Počas finančnej aféry CDU Merkelová tvrdo kritizovala bývalého kancelára Helmuta Kohla za to, že nezvládol škandál so sponzormi strany, pričom vyhlásila, že CDU sa musí so svojím dlhoročným predsedom rozísť.
 • 10. apríla 2000 - Na zjazde CDU v Essene zvolilo 96 percent delegátov Merkelovú za novú predsedníčku strany. Na čele nemeckých kresťanských demokratov bola do 7. decembra 2018.
 • 22. novembra 2005 - Do kresla spolkového kancelára zasadla po prvýkrát v dejinách Nemecka žena. Svoj prvý kabinet vytvorila Angela Merkelová z CDU, sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) a sociálnych demokratov (SPD).
 •  28. októbra 2009 - Druhý kabinet Angely Merkelovej. Sociálnych demokratov nahradili liberáli z FDP. Vznikla čierno-žltá koalícia zložená z CDU/CSU a FDP.  
 • 17. decembra 2013 - Tretia vláda kancelárky Angely Merkelovej. Moci sa po štyroch rokoch opäť ujala veľká koalícia, ktorú vytvorili CDU/CSU a SPD.
 • 31. augusta 2015 - V čase migračnej krízy Angela Merkelová vyhlásila "Wir schaffen das!" ("Zvládneme to!") tvrdiac, že Nemecko je schopné prijať veľký počet migrantov. O rok neskôr priznala, že tieto slová radšej nemala vyrieknuť.  
 • 14. marca 2018 - Štvrtý kabinet Angely Merkelovej vznikol takmer pol roka po parlamentných voľbách (24. septembra 2017). Vo vládnutí pokračovala veľká koalícia zložená z CDU/CSU a SPD.
 • 29. októbra 2018 - Na zasadaní predsedníctva CDU Merkelová oznámila, že už nebude kandidovať na funkciu šéfky strany a po skončení funkčného obdobia v roku 2021 sa nebude opäť uchádzať ani o post kancelárky. Stalo sa tak po sérii slabých výsledkov CDU v krajinských voľbách, v ktorých utrpeli kresťanskí demokrati značné straty.  
 • 26. septembra 2021 - Voľby do Spolkového snemu vyhrali sociálni demokrati (25,7 percenta) pred konzervatívcami z CDU/CSU (24,1 percenta). Po koaličných rokovaniach vytvoril dezignovaný kancelár Olaf Scholz (SPD) vládu spolu so stranou Zelených a liberálov z FDP.