Pobaltské štáty sa prvýkrát plne odpojili od elektriny z Ruska, a to počas skúšky odpojenia prenosových sústav, ktoré je naplánované na rok 2025. S odvolaním sa na svoje zdroje to dnes napísal ruský denník Kommersant.

Lotyšsko podľa denníka bez vysvetlenia prerušilo komerčný dovoz elektriny z Ruska na dva dni, 8. a 11. apríla, počas skúšobného odpojenia prenosovej sústavy medzi Bieloruskom a Litvou pred odchodom pobaltských štátov z energetického uzla BRELL. Ten prepája energetické systémy Bieloruska, Ruska, Estónska, Litvy a Lotyšska. Podľa ruského ministerstva energetiky odpojenie prenosovej sústavy medzi Bieloruskom a Litvou fungovanie ruského energetického systému neovplyvnilo.

sach
Neprehliadnite

Konzervatívne investície nezarábajú, bohatí to robia inak

Kommersant dodal, že v spomínaných dňoch v Rusku kvôli prerušeniu vývozu klesol dopyt a ceny elektriny, zatiaľ čo v Pobaltí naopak vzrástli kvôli zvýšeniu dodávok zo Švédska a z Poľska. Podľa operátora naďalej pokračoval vývoz prebytkov elektriny do Litvy z Kaliningradskej oblasti, ruskej enklávy na pobreží Baltu.

Pobaltské štáty sa v roku 2019 dohodli, že sa zrieknu elektriny z Ruska a Bieloruska a k roku 2025 sa pripoja k sieti Európskej únie.