Naopak, ruská vakcína Sputnik naberá na sile a dôveruje jej omnoho viac ľudí. Vyplýva to z dát agentúry Focus, ktorý robil 31. marca-7. apríla prieskum pre TV Markíza.
Všeobecná dôvera vo vakcináciu však stúpa a čoraz viac ľudí je ochotných dať sa zaočkovať. Najväčšiu popularitu má vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech, ktorej verí viac ako 71 percent. Hneď za ňou sa umiestnila vakcína Sputnik, ktorá má popularitu u 60 percent ľudí. Sputniku v porovnaní s februárom vzrástla popularita o sedem percent.
AstreZenece nedôveruje viac ako 65 percent ľudí, obavy môžu byť spojené s medializovanými krvnými zrazeninami, ktoré sa po vakcinácii objavujú. Hoci je riziko malé, niektoré krajiny, ako napríklad Dánsko, úplne vyčlenili AstruZenecu zo svojho zoznamu a nebudú vakcínu podávať.
Viac ako polovicia Slovákov (56 percent) verí podľa prieskumu Focusu vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, najmenšiu dôveru má čínska vakcína od Sinopharm. Tej verí len niečo viac ako 24 percent opýtaných. Prieskum realizovala agentúra na vzorke 1 001 respondentov.

Prekonaný Covid vytvorí lepšiu imunitu než očkovanie, tvrdia Česi
Krajčí Sputnik obhajuje, Kolíková zmluvu kritizuje
Medzičasom bola verejnosti zverejnená zmluva medzi Slovenskom a ruskou stranou o nákupe vakcíny Sputnik. Tá je podľa bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího výhodná.
„Zmluva na nákup vakcín Sputnik V je výhodná, obsahuje nadštandardné klauzuly,“ povedal pre TASR, ktorý zmluvu aj podpísal. Kontrakt takto hodnotí s prihliadnutím na zmluvy o iných registrovaných vakcínach na ochorenie COVID-19.
„Podľa môjho názoru, aj vzhľadom na iné typy zmlúv na dodávky registrovaných vakcín, ktoré dohodla Európska komisia, ide o výhodnú zmluvu s nadštandardnými klauzulami. Napríklad ak ruská strana nedodá aspoň 50 percent dodávok deklarovaných v jednotlivom mesiaci, Slovensko môže jednostranne odstúpiť od zmluvy,“ uviedol M. Krajčí.

Sága so Sputnikom nekončí. Matovič je kriminálnik, tvrdí R. Baťo
V súvislosti s klauzulou o zodpovednosti za nežiaduce účinky poznamenal, že podobnú klauzulu obsahujú aj zmluvy týkajúce sa iných registrovaných vakcín na ochorenie COVID-19. „Ako minister som preto preniesol zodpovednosť za eventuálne nežiaduce účinky vakcíny z lekárov na štát,“ doplnil. Krajčí tvrdí, že Slovensku nehrozia sankcie. „Žiadne sankcie nám podľa mojich informácií nehrozia.
Ruská strana oficiálne schválila zverejnenie zmluvy o nákupe," odpovedal na otázku, kto ponesie za sankcie zodpovednosť. Nevysvetlil, prečo ministerstvo zdravotníctva nezaplatilo za vakcíny včas, čo malo viesť k tomu, že Rusko vrátilo Slovensku platbu späť. "To je otázka na ministerstvo zdravotníctva," povedal Krajčí, ktorý bol šéfom rezortu do polovice marca.

Od Astry cez Pfizer po Sputnik: Veľké porovnanie vakcín
V nedeľňajšej relácii TV Markíza Na telo však uzavretie zmuvy kritizovala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Ja si to absolútne neviem predstaviť,“ reagovala na otázku, či si vie predstaviť uzavretie takejto zmluvy. Podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši označil zmluvu za „obrovský škandál“ a za problém, že sa dodnes Sputnikom na Slovensku nik nezaočkoval.