Bývalý poradca prezidenta Andreja Kisku a manžel riaditeľky Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Radoslav Baťo v piatok na sociálnej sieti komentoval nekončiacu kauzu s ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku. V statuse vysvetľuje, prečo považuje bývalého premiéra a súčasného ministra financií Igora Matoviča za kriminálnika. Konflikt medzi Matovičom a Baťom sa začal začiatkom tohto roku. Matovič 9. marca večer na sociálnej sieti zverejnil súkromnú SMS správu, ktorú mu Baťo poslal. Tá nasledovala po Matovičovom príspevku, kde odfotil status Baťa aj s komentármi. V rámci prestrelky na sociálnej sieti v ten večer Baťo zverejnil aj Matovičovo telefónne číslo, no Facebook tento status vymazal. 

„Matovič je kriminálnik, ktorý zneužil svoju funkciu a hrubo poškodil záujmy Slovenskej republiky. Zverejnená zmluva ho v tom usvedčuje," tvrdí Baťo a navrhuje pre expremiéra kolúznu väzbu. „Miliónová pokuta, ktorú Krajčí v zmluve podpísal pre prípad vyzradenia jej obsahu, je už len čerešnička na torte v sérii krokov poškodzujúcich záujmy Slovenska."

Podľa Baťa Matovič sabotoval prácu ŠÚKL. Upozorňuje na to, že exminister zdravotníctva Marek Krajčí, súčasný premiér Eduard Heger a Matovič sa dopredu neoboznámili obsahom utajovanej zmluvy a nereagovali na apel úradu o tom, že ruská strana nedodala Slovensku o vakcíne potrebné informácie na jej preskúmanie. „Rusi teda postupovali v rozpore s podpísanou zmluvou," píše Baťo. Baťo zároveň kritizuje Matovičovu reakciu: „V mene Ruska zaútočil na ŠÚKL s cieľom diskreditovať a zmariť konanie slovenského štátneho orgánu pri preverovaní kvality a bezpečnosti vakcíny.
To všetko s dodatočným požehnaním premiéra Hegera, ktorý podľa vlastných slov zmluvu čítal. Musel vedieť, že Matovič klame." Jeho konanie podľa Baťo napĺňa skutkovú podstatu trestného činu vlastizrady.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačového brífingu na tému Sputnik V,  dosť bolo klamstiev v Bratislave 15. apríla 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Matoviča pre konflikt s Radoslavom Baťom stíhať nebudú

Baťo zároveň upozorňuje na to, že podľa zmluvy majú Rusi právo dodať na Slovensko aj vakcíny, s iným zložením. Matovič pritom tvrdil, že všetky ruské vakcíny sú rovnaké a ŠÚKL hanil za ich konštatovanie, že vakcíny sa líšia.

Baťo taktiež upozorňuje na to, že na Slovensko môžu byť dodané iné vakcíny, aké má posúdiť Európska agentúra pre lieky (EMA). „Podľa piateho dodatku zmluvy by malo Slovensko dostávať vakcíny vyrobené v dvoch závodoch: Generium JSC a Pharmstandard-Ufa VITA JSC. To nie sú závody, kde sa má vyrábať vakcína, ktorú Rusi zaradili do „rolling review“ na posúdenie Európskou liekovou agentúrou. Vzhľadom na obsah zmluvy, zistenia slovenského či brazílskeho regulátora je pomerne pravdepodobné, že ak niekedy EMA Sputnik V posúdi a Brusel schváli, bude to iná vakcína ako tá, ktorú sme doviezli na Slovensko."