Na ideálnej dĺžke spánku sa odborníci dlhodobo nevedia zhodnúť. V otázke správneho výberu vankúša sú už jednotnejší. Vankúš ovplyvňuje kvalitu spánku. Mal by podopierať hlavu a krčnú chrbticu. Výberom vhodného vankúša možno predísť bolestiam.

„Najlepší je rovný vankúš, ktorý sa prispôsobí tvaru tela, pretože dopredu tvarované vankúše nemusia sedieť zakriveniu krčnej chrbtice, ktoré je u každého individuálne,“ radí fyzioterapeutka Daniela Biščová zo Školy chrbta.

„Na dosiahnutie maximálneho komfortu je dobré využiť viacero vankúšov. Napríklad pri spánku na bruchu si vankúšom podložiť časť trupu na tej strane, kde máme otočenú hlavu. Alebo v ľahu na boku si mierne podložiť pás,“ dopĺňa.

Každý človek má iné držanie tela a zakrivenie chrbtice a rovnako tak aj rozdielne ťažkosti. Správnu polohu ľuďom s problémami s pohybovým aparátom najlepšie určí fyzioterapeut.

Poloha na chrbte alebo boku

„V ľahu na chrbte je telo v symetrickej polohe. Pre väčšinu ľudí je to najlepšia poloha pre spánok. Dôležitý je aj správny typ matraca a vankúša, ktoré telo prirodzene podporia,“ upozorňuje D. Biščová. Fyzioterapeutka odporúča pre túto polohu malý vankúš, ktorý sa prispôsobí zakriveniu krku.

„V ľahu naboku je vhodné použiť o niečo vyšší a širší vankúš. Polohu výborne doplní valcový vankúš, na ktorý si možno vyložiť ruku a nohu alebo malý vankúš vložený medzi kolenami tak, aby bola spodná časť chrbta a bedrový kĺb v neutrálnej polohe," dodáva.

S vankúšom či bez? Ako sa vyspať z jarnej únavy

Zdroj: Scanquilt.sk

Tehotné ženy by mali spať na boku s podporou vankúša alebo s vankúšom medzi kolenami. „Spánok na chrbte môže byť pre tehotnú ženu aj dieťatko nebezpečný, pretože váhou dieťatka dochádza k stlačeniu ciev, chrbtice a orgánov. Pre vyšší komfort si môže žena podložiť bruško," upozorňuje fyzioterapeutka.

S vankúšom či bez? Ako sa vyspať z jarnej únavy

Zdroj: Sleep-centre.ca

Poloha na bruchu

Niektorí ľudia preferujú spánok na bruchu aj z dôvodu, že im prináša úľavu od bolesti. „V ľahu na bruchu odporúčam používať tenký vankúš. Existujú aj špeciálne tvarované vankúše určené práve pre tento typ polohy, ktoré zabezpečia, aby hlava nebola príliš zrotovaná," hovorí D. Biščová.

S vankúšom či bez? Ako sa vyspať z jarnej únavy

Zdroj: Sleep-centre.ca

Ideálna veľkosť vankúša

Klasická veľkosť vankúša je 70 na 90. Podľa Zuzany Spodniakovej zo spoločnosti SCAN-quilt neexistuje ideálna veľkosť vankúša. Ide o individuálny parameter, pri ktorom sa riadime pocitom komfortu. Ten hrá dôležitú úlohu aj pri nastavovaní výšky vankúša pod hlavou.

„Svaly krku by mali byť uvoľnené a hlava v prirodzenom predĺžení tela. Veľa ľudí má však hlavu v určitom stupni predsunu a tam musí byť odlišná aj výška vankúša. Poloha na spánok by mala byť symetrická a komfortná,“ upozorňuje D. Biščová.

Je spánok bez vankúša zdravý?

Podľa fyzioterapeutky spánok bez vankúša môže aj nemusí byť zdravý. „Rolu zohráva aj mäkkosť matraca, ktorý sám môže krk podporiť. Odporúčala by som aspoň malý zrolovaný uterák pod krk."

D. Biščová ponúka návod na jednoduchú skúšku, ktorou môžete sami posúdiť držanie svojho tela. Postavte sa chrbtom k dverám. Päty, zadok a hrudník k nim pritlačte. Ak sa hlava bez záklonu opiera o dvere, nemáte problém s pohybovým aparátom a spánok bez vankúša by vám nemal škodiť. Ak je hlava v predsune, je to znak, že je najvyšší čas začať sa starať o svoj pohybový aparát.

K pokojnému spánku možno prispieť aj sušenými bylinkami – napríklad levanduľou, harmančekom, medovkou, kamilkami, chmeľou, mätou, anízom či pohánkou. Sušené bylinky stačí zabaliť do gázy a vložiť do obliečky vankúša.

Páperové vankúše nie sú out

„Dnes už je prevedenie páperového vankúša úplne iné ako kedysi - modernejšie, ľahšie a omnoho kvalitnejšie. Tento luxus si však môžu dovoliť iba šťastlivci, ktorí nie sú precitlivelí na prach a roztoče,“ konštatuje Z. Spodniaková.