Šéf americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna Stéphane Bancel si na základe predbežných zistení myslí, že terajšie vakcíny proti covidu-19 budú zrejme menej účinné v boji s novým variantom koronavírusu omikron.

Povedal to v rozhovore s denníkom Financial Times. Dodal však, že na dôkazné dáta je potrebné počkať ešte asi dva týždne. Vývoj a výroba upravenej vakcíny šitej na mieru omikronu podľa neho bude trvať niekoľko mesiacov.

Účinnosť nie je na rovnakej úrovni

„Myslím, že neexistuje možnosť, že by (účinnosť) bola na rovnakej úrovni, akú sme mali s variantom delta,“ ovedal Bancel v sídle spoločnosti v meste Cambridge v americkom štáte Massachusetts. „Myslím, že to bude pokles (účinnosti) materiálu. Len neviem, aký veľký, pretože musíme počkať na dáta. Ale všetci vedci, s ktorými som hovoril, tvrdia: Toto nebude dobré,“ dodal šéf Moderny.

Švédsky úrad verejného zdravotníctva odporučil v stredu dočasne do 1. decembra pozastaviť očkovanie proticovidovou vakcínou od spoločnosti Moderna pre ľudí mladších ako 30 rokov.
Neprehliadnite

Moderna so Sputnikom pokorili v účinnosti lídra Pfizer. Čo spôsobí omikron, je otázne

Rad expertov a politikov však v posledných dňoch znela optimistickejšie. Jeden z riaditeľov firmy Pfizer a bývylý komisár amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) Scott Gottlieb povedal, že podľa expertov na vakcíny zrejme budú stačiť tri dávky existujúcich mRNA vakcín k poskytnutiu „veľmi dobrej ochrany“ pred omikronom. Prezident USA Joe Biden potom prehlásil, že je nový variant dôvodom k obavám,a le nie k panike.

Väčší počet mutácií

Medzi vedcami však podľa Bancela narastajú pochybnosti, pretože variant omikron má najväčší počet mutácií na takzvanom hrotovom proteíne, na ktorý sa súčasné vakcíny sústredia v snahe znížiť nákazlivosť vírusu. Väčšina odborníkov sa pritom domnievala, že sa takto vysoko pozmenený variant objaví až o rok alebo o dva, povedal šéf Moderny.

WHO
Neprehliadnite

WHO žiada zrýchlenie očkovania pre omikron a turizmus sa rýchlo zotavil aj vďaka covidpasom

Zamerať všetku výrobnú kapacitu Moderny na prípadnú novú látku namierenú proti omikronu by podľa Bancela trvalo niekoľko mesiacov. V medziobdobí by pritom podľa neho stálo za zváženie, či by sa rizikovým skupinám obyvateľov nemala podávať silnejšia posilňovacia dávka existujúcich očkovacích látok.

Moderna aj jej konkurent Pfizer by však podľa neho mohli byť schopné vyrobiť okolo miliardy dávok prípadné nové vakcíny do budúceho leta.

Kritici obviňujú farmafirmy

Šéf Moderny však poznamenal, že presunúť všetku pozornosť len na výrobu vakcíny zameranej na omikron je trochu riskantné, pretože vo svete stále ešte kolujú aj predchádzajúce varianty koronavírusu. Bancel sa tiež ohradil proti kritikom, ktorí obviňujú farmaceutické firmy z malej zaočkovanosti obyvateľov v rozvojových krajinách, napríklad na juhu Afriky, kde sa omikron prvýkrát objavil.

moderna
Neprehliadnite

Ak na Omikron nezaberú súčasné vakcíny, nová už je na ceste

„To bolo najmä politické rozhodnutie bohatých krajín. V USA nám povedali, že nemáme inú možnosť, než dať 60 percent našej výrobnej kapacity americkej vláde. To nebolo rozhodnutie Moderny, to bolo rozhodnutie vlády USA,“ povedal Bancel.

Dodávky pre Afriku

Dodal, že Moderna má teraz k dispozícii desiatky miliónov dávok určených pre Afriku, ale jednotlivé vlády ani vakcinačný program pre nízkopríjmové krajiny Covax ich nie sú schopné dostať k pacientom, a to z rôznych dôvodov. „Dochádza nám (skladovací) priestor.

Je to kvôli tomu, že buď nemajú colné dokumenty, alebo nemajú dostatočné kapacity chladničiek, alebo pretože je (v cieľových krajinách) ťažké dostať dávky k ľuďom,“ povedal šéf Moderny.

karanténa
Neprehliadnite

Slovensko reaguje na omikron, zavádza povinnú karanténu pre všetkých po príchode z Afriky