Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala v súvislosti s koronavírusovým variantom omikron svojich 194 členských štátov, aby urýchlili vakcináciu pre skupiny s vysokou prioritou, a v očakávaní zvýšeného počtu prípadov „zabezpečili zavedenie plánov na zmiernenie" následkov s cieľom zachovať základné zdravotnícke služby.

„Omikron má bezprecedentné množstvo vrcholových mutácií, z ktorých niektoré sú znepokojujúce pre svoj potenciálny vplyv na trajektóriu pandémie," uviedla WHO. Celkové riziko spojené s novým variantom... je posudzované ako veľmi vysoké," dodala.

WA 22 Amsterdam - Cestujúci sedia v lietadle spoločnosti KLM, ktoré pristálo z Kapského Mesta v Amsterdame v piatok 26. novembra 2021. Lietadlo čakalo na okraji pristávacej dráhy štyri hodiny v dôsledku testovania pasažierov na novoobjavený variant koronavírusu B.1.1.529. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok označila novoobjavený variant koronavírusu za
Neprehliadnite

Šíreniu omikronu nezabránite. WHO kritizuje krajiny za zavedenie obmedzení

Doteraz podľa WHO neboli hlásené žiadne úmrtia súvisiace s omikronom, je však potrebný ďalší výskum na posúdenie potenciálu tejto mutácie uniknúť ochrane imunity vyvolanej vakcínami a predchádzajúcimi infekciami, píše AFP. „Narastajúci počet prípadov môže bez ohľadu na zmenu závažnosti predstavovať enormné požiadavky na systémy zdravotnej starostlivosti a môže viesť k zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti. Následok na zraniteľné skupiny obyvateľstva by bol značný, najmä v krajinách s nízkou mierou zaočkovanosti,“ uvádza sa v správe.

Omikron obmedzuje cestovný ruch

O variante omikron prvýkrát informovala Svetová zdravotnícka organizácia 24. novembra z južnej časti Afriky, kde počet prípadov nákazy prudko stúpo. Odvtedy sa rozšíril po svete a nové prípady sa v len v Európe objavili napríklad v Holandsku, Dánsku, Česku, Austrálii, Británii, Nemecku aj napriek tomu, že viacero krajín zaviedlo cestovné obmedzenia v snahe izolovať sa. Japonsko v pondelok oznámilo, že uzatvorí pre cudzincov svoje hranice a pripojilo sa tak k Izraelu v podnikaní najprísnejších opatrení.

WHO vo svojom najnovšom usmernení zopakovala, že krajiny by mali na včasné prispôsobenie medzinárodných cestovných opatrení použiť „prístup založený na riziku", a uviedla, že poskytne ďalšie rady.

WA 37 Naí Dillí - Ľudia čakajú na svojich príbuzných a priateľov na medzinárodnom letisku v indickej metropole Naí Dillí v pondelok 15. novembra 2021. India začala od pondelka vpúšťať do krajiny zahraničných turistov prichádzajúcich pravidelnými komerčnými letmi, ktorí sú plne zaočkovaní proti koronavírusu. Ide o najnovšie uvoľnenie obmedzení v súvislosti s koronavírusom po tom, čo v krajine klesol počet prípadov nákazy a stúpol počet zaočkovaných, informovala agentúra AP. FOTO TASR/AP 

People
Neprehliadnite

Pandémia bude stáť svetový cestovný ruch v tomto roku dva bilióny dolárov