Vakcinačné centrá vedia, že majú k vakcínam pristupovať hospodárne, ak ampulky nariedia postupne, nemalo by dochádzať k znehodnocovaniu a likvidácii veľkých dávok. V pléne Národnej rady (NR) SR to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Reagoval tak na viaceré vyjadrenia, že ak sa niekto z vakcinačného zoznamu nedostaví na termín, očkovacia látka sa bude musieť vyliať. Dodal, že centrá majú k dispozícii manuál, ako s vakcínami manipulovať.

,,Každé vakcinačné centrum, ak má záujem, vie sa zariadiť tak, aby jednotlivé vakcinačné látky neboli znehodnotené," uviedol Krajčí. Vysvetlil proces použitia vakcíny a riedenia ampuliek. Hovorí, že vakcinačné centrá by mali tieto ampulky nariediť postupne a nie v predstihu. Tak by podľa neho nemalo dochádzať k znehodnocovaniu či likvidácii veľkých dávok.

Na snímke predseda parlamentu SR Boris Kollár (Sme rodina) počas 18. schôdze NR SR 17. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Lekár by nemal byť sankcionovaný, keď zabráni vyliatiu vakcíny, tvrdí Kollár

Za prioritu ministra zdravotníctva označil to, aby sa ani jedna dávka nemusela likvidovať. Deklaroval, že takto je nastavený aj vakcinačný program. Pripomenul, že centrá sú v nemocniciach. Dodal, že je tu možnosť pri nedostavení sa niekoho zo zoznamu na termín, čo by znamenalo likvidáciu vakcíny, zaočkovať aj niekoho z pacientov.

Poukázal tiež na to, že funguje systém výkazníctva. Ten podľa jeho slov eviduje, že doteraz došlo k znehodnoteniu 79 vakcín a zaočkovaných bolo viac ako 40-tisíc obyvateľov.