Počet fajčiarov v globálnom meradle sa po prvýkrát znížil. V takmer polovici skúmaných krajín však vedci zaznamenali ich nárast medzi tínedžermi. Uvádza sa to v najnovšej správe o používaní tabakových výrobkov Tobacco Atlas. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Na celom svete je podľa autorov správy 1,1 miliardy fajčiarov a 200 miliónov ďalších osôb, ktoré užívajú iné tabakové výrobky. Tieto čísla predstavujú trojpercentný pokles oproti roku 2007, keď bola miera fajčiarov na svete 22,6 percenta. V roku 2019 táto hodnota predstavovala 19,6 percenta.

V niektorých lokalitách však počet fajčiarov stále rastie. Ide najmä o Afriku, východné Stredomorie a západné Tichomorie, čo môže súvisieť s populačným nárastom v týchto oblastiach.

„(Tabakový) priemysel sa zameriava na formujúce sa ekonomiky, pričom môže uškodiť aj viacerým generáciám," uviedol profesor verejného zdravotníctva z Illinoiskej univerzity a spoluautor správy Jeffrey Drope.

V 63 z celkovo 135 skúmaných krajín vedci zaznamenali nárast užívania tabakových výrobkov u tínedžerov vo veku 13 – 15 rokov. Podľa správy ide o približne 50 miliónov mladých chlapcov a dievčat, pričom autori upozorňujú, že spoločnosť si ešte úplne neuvedomila vplyv nových výrobkov, ako sú e-cigarety a ochutené tabakové výrobky.

Drope priblížil, že za klesajúcou tendenciou užívania tabakových výrobkov stojí ich prísnejšia kontrola vrátane zvýšenia daní, no zároveň upozornil, že mnohé krajiny takéto opatrenia ešte nezaviedli.

V správe sa tiež uvádza, že užívanie tabakových výrobkov spôsobilo v roku 2019 takmer 8,7 milióna úmrtí a hospodárske škody vo výške dvoch biliónov dolárov. Zatiaľ je viac ako polovica týchto úmrtí v rozvinutých krajinách, súčasný trend však naznačuje, že ak bude spotreba cigariet narastať v chudobnejších oblastiach, môže sa to zmeniť.

Ďalšie dôležité správy

** FILE ** In a file photo cars enter the Philip Morris cigarette manufacturing plant in Richmond, Va. Wednesday, Jan. 29, 2003. Altria Group Inc., parent of cigarette maker Philip Morris and food company Kraft Foods, said Thursday, April 20, 2006, its first-quarter profit rose 34 percent on a tax benefit.   (AP Photo/Wayne Scarberry)
Neprehliadnite

Philip Morris sa zbavuje klasických cigariet, spojí sa so Swedish Match