Spojené štáty požiadali Bezpečnostnú radu OSN, aby na piatok zvolala verejné zasadnutie k Severnej Kórei, ktorá v posledných dňoch vystrelila viacero rakiet vrátane zrejme aj medzikontinentálnej balistickej strely.

Severná Kórea odpálila mnoho striel

Žiadosť o zvolanie zasadnutia podporili aj ďalší členovia rady - Británia, Francúzsko, Albánsko, Írsko a Nórsko, uviedli podľa agentúry AFP nemenovaní diplomati.

Severná Kórea za uplynulých 24 hodín vypálila viac striel, ako za celý rok 2017. Podľa pozorovateľov to zrejme súvisí práve s doteraz najväčšími spoločnými cvičeniami armád Južnej Kórey a USA. Hoci juhokórejská a americká armáda usporadúvajú spoločné manévre už celé roky, vždy nimi vyvolajú hnev Severnej Kórey, ktorá ich vníma ako prípravu na vojnu.

Rôznorodé názorové ukotvenie 

Bezpečnostná rada už dávnejšie Severnej Kórei zakázala vykonávať jadrové skúšky a odpaľovať balistické rakety, pričom aj sprísnila sankcie voči Pchjongjangu, aby sa pokúsila prerušiť financovanie týchto programov.

V posledných rokoch je však 15-členná BR OSN nejednotná v názore na to, ako postupovať voči KĽDR. Čína a Rusko v máji vetovali snahu krajín pod vedením USA, ktoré chceli uvaliť na Severnú Kóreu ďalšie sankcie v súvislosti s jej opätovným vypúšťaním balistických rakiet.

Ďalšie dôležité správy

KK33 Soul - Ľudia sledujú v TV odpálenie balistickej strely krátkeho doletu Severnou Kóreou počas správ na železničnej stanici v Soule 28. septembra 2022. Severná Kórea odpálila východným smerom ďalšiu balistickú strelu, deň pred návštevou americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej v Južnej Kórei. FOTO TASR/AP
A TV screen shows a file image of a North Korean missile launch during a news program at the Seoul Railway Station in Seoul, South Korea, Wednesday, Sept. 28, 2022. North Korea fired a ba
Neprehliadnite

KĽDR sa pripravuje na testy nových balistických rakiet, tvrdí Soul